Birleşmiş Milletler'de yanlız kalan ABD temsilcisi tehditler savurdu!

Birleşmiş Milletler'de yanlız kalan ABD temsilcisi tehditler savurdu!
19 Aralık 2017 Salı 14:06ABD, Kudüs konusunda kendi bildiğini okuyacak!


Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ABD, Birleşmiş Milletler'de 15 üye arasında yalnız kaldı. ABD temsilcisi tehditler savurdu. Haley, üye devletlere "ABD bunu unutmayacak" dedi.

ABD'nin Kudüs'ü  İsrail 'in başkenti olarak tanımasına karşı İİT ve Mısır'ın talebi ile toplanan BMGK 'da  ABD  yalnızlığı vardı.


ABD, Kudüs konusunda kendi bildiğini okuyacak


Taslak metninde "Kutsal Kudüs kentinin karakterini, statüsünü veya demografik yapısını değiştiren hiçbir karar ve eylemin hukuki bir etkisi olmadığı, bu kararın hükümsüz olduğu ve Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları uyarınca iptal edilmesi gerektiği" teyit edilirken, hiçbir ülkenin Kudüs'te diplomatik misyon kurmaması çağrısı da yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada ABD tarafından veto edildi.

ABD, Kudüs konusunda kendi bildiğini okuyacakABD YALNIZ KALDI


Lehte ve aleyhte yapılan savunmaların ardından oylamaya geçen kurul, yapılan oylamada ABD'nin nasıl yalnız kaldığını gözler önüne serdi.

Konsey'in oy kullanan 15 üyesinin 14'ü lehte oy kullanırken, yalnızca ABD aleyhte oy kullandı.

Karar taslağının metninde özellikle ABD veya Trump'tan söz edilmiyor ancak "Kudüs'ün statüsüyle ilgili son alınan kararlardan derin esef duyulduğu" ifadesi yer alıyor.

ABD, Kudüs konusunda kendi bildiğini okuyacakABD'DEN BMGK'YA TEHDİT


ABD'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Nikki Haley, oylama  sonrasında yaptığı açıklamada üye devletlere adeta tehditler yağdırdı, "Güvenlik Konseyi'nde tanık olduğumuz şey bir hakaret. Bunu unutmayacağız." dedi.

Haley, bunun altı yıldan uzun süredir ABD'nin kullandığı ilk veto olduğunu eklerken, "Bu vetonun Amerikan egemenliğini ve Amerika'nın Orta Doğu barış sürecindeki rolünü savunmak için yapıldığı gerçeği bizim için bir utanç kaynağı değildir; bu Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleri için bir utanç kaynağı olmalı." dedi.

ABD, Kudüs konusunda kendi bildiğini okuyacakFİLİSTİN'DEN TEPKİ


Karar sonrasında söz alan  BM Filistin Daimi Temsilcisi Riyad Mansur da  "Bu karar Kudüs'le ilgili hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Kudüs her zaman Filistin'in kalbi olarak kalmaya devam edecektir." açıklamasını yaptı.

ABD, Kudüs konusunda kendi bildiğini okuyacakİSRAİL'DEN TEŞEKKÜR


İsrail Başbakanı Binyamin  Netanyahu, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul etme"kararını "hukuken geçersiz" sayacak olan tasarıyı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) veto eden ABD'ye teşekkür etti.

ABD, Kudüs konusunda kendi bildiğini okuyacak


Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley'i, tarihte Romalılara karşı isyan ederek zafer kazandığı rivayet edilen Yahudi topluluğu Makabilere benzetti.


İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.