AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: 3. Dünya Savaşı ekonomik ve siyasi olarak gelişecek!

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: 3. Dünya Savaşı ekonomik ve siyasi olarak gelişecek!
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: 3. Dünya Savaşı ekonomik ve siyasi olarak gelişecek!


AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Dicle Üniversitesi’nde “Uluslararası Ekonomi, Yönetim ve Siyaset Sempozyumu”nda konuştu.


Dünyanın her yerinde büyük altüstleri yaşandığını, ekonomi, siyaset ve toplumsal yapıların yeniden dizayn edildiği bir dönemden geçildiğini belirten Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Dünyadaki bu gerilimler, soğuk savaşa benzer iki yeni savaş türünü ortaya çıkardı. Bunlardan birisi vekalet savaşlarıdır. Ortaya çıkan başka bir kavram ise ticaret savaşları ve giderek büyüyen ekonomi savaşlarıdır. 3. Dünya Savaşı çoktan başlamıştır. 3. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı’nın aksine, önce ekonomik olarak ve arkasında siyasi olarak gelişebilecek gibi görünüyor.

Bu dönemde ne yazık ki Türkiye’nin üzerine düşen payı fazlasıyla alacağı görülüyor. 24 Haziran seçimlerinin ardından başlatılmış olan kur saldırıları, bu ekonomik operasyonların arkasındaki temel nedenlerden birisi; Türkiye üzerinden özellikle gelişmekte olan ülkelere haddini bildirme ya da safını belli ettirmek için yapılan bir tehdittir. ABD’deki birtakım karar mekanizmaları Türkiye üzerindeki bu operasyonla dünya ülkelerine diyor ki tarafını seç. Ekonomik savaşların etkileneceği bölgelerden birisiyiz. Belki de etkilenecek ülkelerin başında gelenlerden birisiyiz.

Türkiye’yi IMF’ye muhtaç hale getirmeye çalışıyorlar. IMF ülkelerin durumu düzelsin diye değil, zor durumda kalan ülkeler, siyasi olarak da emir alacak duruma gelsinler diye kurulmuş olan uluslararası bir kuruluştur. Yoksa IMF üç kuruş para vererek, bu parayı borç ilişkisi içerisinde banka gibi bir kuruluş değildir. IMF paradan daha çok, siyasi reçeteleriyle bilinen bir kuruluştur. Türkiye bir daha asla IMF’nin kapısına gelmeyecek, asla önünde diz çökmeyecek.”
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 04:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER