ABD'nin yalanları Irak'ta bir bir deşifre oldu ve itirafa dönüştü!

ABD'nin yalanları Irak'ta bir bir deşifre oldu ve itirafa dönüştü!


Saddam Hüseyin'i ilk sorgulayan CIA ajanından itiraf!


Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'i ilk sorgulayan eski CIA ajanı John Nixon "Saddam haklı çıktı" dedi.


cıa

Irak'ta Saddam’ı ilk sorgulayan  ABD  Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ajanı olan John Nixon,  Washington  merkezli Brookings Enstitüsü’nde konuşma yaptı.

"SADDAM 'ABD IRAK'TA BAŞARISIZ OLACAK' DEMİŞTİ"


Emekli  ajan , Saddam'a kendisinin devrildiğini, yeni bir hükümetin kurulacağını ifade ettiğini, onun ise kendisine ABD'nin  Irak'ta başarısız olacağını söylediği bilgisini verdi.

"SADDAM BANA 'BEN GİDERSEM BU ÜLKE TERÖR YUVASINA DÖNER' DEMİŞTİ"


Saddam Hüseyin'in "Siz bu ülkeyi tanımıyorsunuz. Ben gidersem benden sonra bu ülke terör yuvasına döner ve birçok grup adeta ülkeyi savaş alanına çevirir" dediğini aktaran John Nixon, sözlerini şöyle sürdürdü:

"KENDİSİNE SÖYLEMEDİM AMA HAKLIYDI"


"Kendisine ifade etmedim ama içimden 'Bu konuda hakkın var' dedim. İran'ın ve Şiilerin mezhep eksenli yayılmacılığına vurgu yapıyordu. Bunun Irak toplumunda ve daha geniş Arap coğrafyasında ciddi sonuçlarının olacağını söylüyordu. Açıkçası bu konuda haklı çıktı"

"IRAK'TA KİMYASAL SİLAH YOKTU, SADDAM'IN BÖYLE BİR PLANI DA YOKTU"


Herkesin merak ettiği kitle imha silahları konusunda uzun uzun konuştuklarını kaydeden Nixon,  "İki ay süren ve her defasında konunun bir şekilde kitle imha silahlarına geldiği sorgulama sonucunda Saddam ile aynı sonuca vardım: Irak'ta  Kimyasl silah  yoktu. Irak rejiminin bir kimyasal silah programı veya nükleer programı yoktu. Aynı zamanda Saddam'ın ileride böyle bir planı da yoktu" dedi.

Saddam Hüseyin'i ilk sorgulayan CIA ajanından itiraf

"SADDAM'IN SLOGANLARLA İDAM EDİLDİĞİNİ GÖRDÜĞÜMDE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIM"


Kendisi dahil birçok kişinin  Saddam Hüseyin 'in idamıyla Irak'ın bir hukuk devleti olarak yoluna devam edeceğine inandığını anlatan Nixon, buna karşın Saddam'ın bir gece alınıp kameralar karşısında sloganlarla  idam edildiğini gördüğünde hayal kırıklığı yaşadığını belirtti.

Saddam'ın çok kötü şeyler yaptığını savunan Nixon, “Tam da yıllarca Irak'ta yaptığı gibi idam edildi. O zaman, ‘Aman Tanrım, biz bunun için buraya gelmiş olamayız’ dedim” ifadelerini kullandı.


Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2017, 14:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER