ABD'den Suudi Arabistan'a kanunsuz ve hukuka aykırı 2. baskın!

ABD'den Suudi Arabistan'a kanunsuz ve hukuka aykırı 2. baskın!


ABD'den Suudi Arabistan'a dava!


11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınları ile sigorta şirketleri, Suudi Arabistan ve bazı vakıflarına tazminat davası açtı.

ABD'den Suudi Arabistan'a davaABD'nin önceki başkanı  Barak Obama'nın vetosuna rağmen, ABD  Kongresi geçen yıl  Suudi Arabistan  ve yabancı şahısların  11 Eylül  saldırılarından sorumlu tutulmalarının önünü açan yasayı kabul etmişti.

Suudi Arabistan aleyhine  dava açan ancak sonuç alamayan mağdur aileleri ve sigorta şirketleri, kararın ardından tekrar harekete geçerek New York'ta yeniden dava açmaya başladı.

ABD'Lİ SİGORTA ŞİRKETLERİ DE DAVA AÇMAYA BAŞLADI


Hafta başında yaklaşık 800 mağdur adına açılan davaların ardından, bugün de ABD'li sigorta şirketleri Suudi Arabistan ve El Kaide'ye para aktardıklarını iddia ettikleri bazı Suudi vakıflar aleyhine Manhattan Federal Mahkemesi'nde tazminat davası açtı.

Ailelerin avukatları ve sigorta şirketleri Suudi Arabistan ve söz konusu vakıfların El Kaide'ye finansal destek verdiğini iddia ederken, Suudi Arabistan bu iddiaları reddediyor.

DAVALARIN FİNANSAL VE SİYASİ RİSKİ


Uzmanlar, söz konusu davaların ABD finansal piyasalarına ve New York borsasına zarar verebileceğine dikkati çekiyor.

Dünyanın en büyük enerji firması olan Suudi milli petrol şirketi Aramco'nun gelecek sene halka ilk arzının (IPO) gerçekleşeceğine işaret eden uzmanlar, Suudi Arabistan hükümetinin Aramco'nun IPO'su için New York borsası yerine Londra, Hong Kong ve Tokyo borsalarına yönelebileceğini vurguluyor. Suudi Arabistan'ın halka arzından sonra firmanın piyasa değerinin 2 trilyon dolar olması beklenirken, piyasa değeri yaklaşık 740 milyar dolar olan dünyanın en büyük şirketi Apple'ı üçe katlayacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan, ABD'nin uzun yıllardır Ortadoğu'daki yakın müttefiki Suudi Arabistan'a karşı açılan davaların iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemesi bekleniyor.


Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2017, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER