MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Fatih Portakal'ın YouTube'daki kanalına konuk oldu. 

Son anket sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kulat, AKP'nin  İstanbul ve 7 coğrafi bölgede birinci parti olmadığını söyledi. 

Şikayetvar Açıkladı: Türkiye 2022’de En Çok Nelerden Şikayet Etti? Şikayetvar Açıkladı: Türkiye 2022’de En Çok Nelerden Şikayet Etti?

Kulat'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bu tür araştırmalarda Türkiye 8 bölge çalışılır. 7 coğrafi bölge ve İstanbul. 8 bölgenin 8'inde de  AK Parti birinci parti değil. Çok önemli bir ayrıntı. Doğu ve Güneydoğu'da ağırlıklı olarak HDP, Karadeniz ve İç  Anadolu milliyetçi ağırlıklı seçmenler. Ama daha çok muhalefete yakın. Şimdilerde İYİ Parti'nin öne çıktığı bir seçmen olmaya başladı. İlk kez oy kullanacaklardan bahsediyoruz. İstanbul, Trakya, Ege ve  Akdeniz Bölgesi  CHP'li olmaya başladı. Net rakam şu, AK Partili olma özelliğini gençler bırakmış durumda. Çok ilginç bir eleştirileri  var. "Şu anda Türkiye'yi yöneten siyasetçilerin en gıcık olduğunuz konusu nedir" diye buna benzer sorular sormuştuk. "Bizim zamanımızda şöyleydi, eskiden böyleydi" demelerine gıcık oluyoruz demişlerdi. 

"AKP'DEN YOLUNU AYIRAN BEKLEMİYOR"

İktidarın kaçırdığı bir şey var. Eskiden de zaman zaman AK Parti'nin bir seçimde oyu düşerdi 5 puan aşağıya. AK Parti durumu tespit eder bir sonraki seçimde daha fazla oy alırdı. Ancak şu dönemde farklı bir şey var. AK Parti'den yolunu ayıran seçmen kararsızlar durağında beklemiyor. Bu seçmen gitti başka araca bindi. AK Parti'yle yolunu ayıran her 100 seçmenin 50 kadarı İYİ Parti'ye, geri kalan 50'si DEVA Gelecek, Bağımsız Türkiye Partisi ve Hüdapar gibi partilere gitti. 

Seçmen kararsızlar durağında beklemiyor. Seçmen bu vaatlerin ve seçim için olduğunu görüyor. Seçmene verdiğiniz şeyler enflasyonla çok hızlı eriyor.

Benim kişisel kanaatim, altılı masanın bileşenleri daha söylemeleri gereken vaatlerini daha yapmadılar. Kamuoyunu şaşırtacak ve altı dolu vaatler onu söyleyeyim. 

"AKP'NİN OYU DÜŞERSE CUMHURBAŞKANININ DA OYU DÜŞER"

Son dönemde çok sık kullanılan bir söz, "Aslında AK Parti'nin oyu düşüyor ama cumhurbaşkanının oyu düşmüyor." Hayır düşer. Bu birbirinin devamıdır, fark olmaz. 

HDP de Millet İttifakı'na destek veriyor. Millet İttifakı'nın adayına da bağlı olarak. Mesela Sayın Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa destekleyecekleri kanaatindeyim. Kendi okumalarından aldığım kanaatler bunlar. 

ALTILI MASANIN ADAYI

Altılı masa adayını açıklanabilecek en son günde açıklayacaklar. Kişisel kanaatime göre de bu doğru bir hamledir. 

Ben altılı masanın dışından değil altılı masadan bir isim olacağı kanaatindeyim. Büyük bir ihtimalle Kemal Kılıçdaroğlu olabilir. İlerleyen süreçte başka isimlere dönebilir ama Kılıçdaroğlu ihtimali yüksek. Altılı masadaki diğer bileşenler de önemli ölçüde bunu kabullenmişler gibi duruyor. "