Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon'da dün video paylaşımında yer verdiği emekli maaşları ve ikramiyesine ilişkin konuşarak vaadini yenileyip "Biliyorum diyecekler ki, 'Parayı nerede bulacaksın'. Bay Kemal o paraların tamamını bulacak, endişe etmeyin. Beşli çetelere gelince para var, uyuşturucu baronlarına para var herkese para var saraylarda her şeye var emekliye yok. Yemezler, para var ve vereceğim. Kuruşu kuruşuna hesapladım 418 milyarı alacağım ve millete vereceğim" ifadelerini kaydetti.

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon'da 'Millet Buluşması'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından öne çıkanlar şu şekilde:

8 bin 500 lira Allah kısmet ederse cumhurbaşkanı seçildiğimde önümüzdeki kurban bayramında emeklilerin hesabına 15 bin lira yatacak,. Biliyorum diyecekler ki parayı nerede bulacaksın. Söz söz, Bay Kemal o paraların tamamını bulacak, endişe etmeyin. Beşli çetelere gelince para var, uyuşturucu baronlarına para var herkese para var saraylarda her şey var emekliye yok. Yemezler, para var ve vereceğim. Kuruşu kuruşuna hesapladım 418 milyarı alacağım ve millete vereceğim.


Benim cumhurbaşkanı adayı olmama engel olmak istediler, isterler de. Kimseye kin tutmam. Kin ve öfke kimseye yakışmaz. Bu ülkeye adalete ya getireğim ya getireceğim.

Gençler, KPSS'ye giriyorsunuz, sınavları kazanıyorsunuz ama sözlü sınavda hakkınız yeniyor. Söz verdim gençlere o torpili kaldıracağım. Torpili bitireceğim.

İktidar olmanın yolu çalışmaktan, kul yememekten geçer. Trabzonlu kardeşlerime sesleniyorum altı lider biaradayız. Altı lideri biraraya getiren yolsuzlukla mücadelidir, kul hakkı yememektir, işi başı milli gelirin düşmesidir... Dolayısıyla saraya değil sizin için çalışacağız.


Hiç kimse unutmasın, gerçek milliyetçi arıyorsanız o da biziz. Bunlar ne diyor, milliyetçiyiz. Toprağını terk eden adamdan, bayrağını indiren adamdan milliyetçi olmaz. Milliyetçilik Türk lirasını eritmemektir, her alanda güçlü olmaktır.

Yandaşlara ihale yapıyorlar. Ne yapıyorlarsa yabancı parayla. Bay Kemal'in sözü var, o dolarla ihalenin tamamını Türk lirasına çevireceğim. Rahmetli Ecevit ne diyordu, "Bizim milliyetçiliğimiz Akdeniz'in sularındadır. ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen"

Sizin hayalleriniz Bay Kemal'in hedefi olacak.


Trabzon bir dünya şehri. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir hayali var, demiryolu hayali. Tam 100 yıl önce söylemiş, 100 yıl sonra hayalini gerçekleştireceğiz. Demiryolunu Gürcistan'a kadar geçirip bu alanı genişleteceğiz. Bunlar her sçeim gelip gerçekleştireceğiz dedi. Trabzon'a söz yapacağız.

10 Trabzonlu bir hafif raylı sistemi yapamıyor. Bir Trabzonlu dünyada olmayan 10 büyük metro inşaatını birden yapıyor. Öyle değil mi Başkan? Bütün engellemelere rağmen yapıyor. Ekrem İmamoğlu'nu yeriz sanıyorlar. Dedim sakın böyle bir şeye teşebbüs etmeyin İmamoğlu büyük lokmadır size yedirmeyiz.

Sizden bir söz almak istiyorum. Geçmişte hangi oartiye oy verdiyseniz başımın üstüne. Devlet bakidir, siyaset geçicidir. Devletin yeniden ayağa kalkması lazım. Devleti yeniden inşa edeceğiz. Biz altı lider yeniden inşa etmek istiyoruz. Sandık başına giderken elinizi vicdanınıza koyun. Dünyalığını Türkiye'de değil Amerika'da yapanlara oy vermeyin.

Türkiye nasıl şahlanacak bütün dünya görecek.

Siyasete girdiğim gün mal varlığımı kendi internet siteme koydum. Çünkü rahmetli babam, kul hakkı yemenin ne kadar büyük bir günah olduğunu söyledi.

Pazarlık masasında kadına yönelik şiddet asla olmaz. Peygamberimiz 'cennet kadınların ayaklarının altındadır' demiştir biz buna inanmıyoruz.

Biz salı toplantılarını halkla yapalım dedik, çadır kuralım dedik. Engel çıkardılar, böyle bir fırsata sebep oldular onlara da teşekkür edelim. Rahmetli babam derdi, "sen doğru dur eğri belasını bulur" gerçekten de öyle oldu.

Mahkemeye, camiye, kışlaya siyaseti koymayın dedim. Siyaset kötülükte yarışmak değil iyilikte yarışmaktır biz bunu böyle yapacağız.

Bir şeyi unutmayın kul hakkı yiyenlere oy vermeyin.

Ekrem başkanımızla cumhurbaşkanı yardımcısı olacak göreceksiniz.

Biz hazırız sadece elinizi vicdanınızı koyun sandığa gidin.