Eski ABD Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı John Keane, 2001 Aralık ayında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dick Myers’ın kuvvet komutanlarını toplayarak Irak’a savaş açılması kararı alındığını duyurduğunu ve kendisi başta olmak üzere herkesin şaşırdığını söyledi.

“NEDEN’ DİYE SORDUM. BİLMEDİĞİNİ SÖYLEDİ. ‘NE ZAMAN’ DİYE SORDUM, BİLMEDİĞİNİ SÖYLEDİ”

Keane,  “Neden’ diye sordum. Bilmediğini söyledi. ‘Ne zaman’ diye sordum, bilmediğini söyledi ve kararın o gün alındığını, Merkez Kuvvetler Komutanlığına, Saddam rejimini devirmek üzere Irak’a savaşa girmeye hazırlanması emri verildiğini söyledi” dedi.

ABD’nin eski Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı emekli General John Keane ile eski ABD Irak Operasyonları Komutanı ve eski CIA başkanı emekli General David Petraeus, Irak işgalinin askeri hatalarla dolu bir operasyon olduğunu söyledi.

Irak işgalinin planlanması ve icrasında kritik rol oynayan iki general, Irak Savaşı sırasında koalisyon güçlerinin Kerkük Valiliğini yapan Emma Sky American Entrprise Institute adlı düşünce kuruluşunda, 20’nci yıl dönümünün ardından Irak savaşı üzerine bir panelde konuştu.

Eski ABD Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Keane, 2001 Aralık ayında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dick Myers’ın kuvvet komutanlarını toplayarak Irak’a savaş açılması kararı alındığını ve kendisi başta olmak üzere herkesin şaşırdığını söyledi.

Keane, “Neden diye sordum. Bilmediğini söyledi. Ne zaman? diye sordum bilmediğini söyledi ve Kararın o gün alındığını, Merkez Kuvvetler Komutanlığına (CENTCOM) Saddam rejimini devirmek üzere Irak’a savaşa girmeye hazırlanması emri verildiğini söyledi. Plan hiçbir şekilde bize danışılmadı. Hiçbirimizin fikri sorulmadı” dedi.

Keane, dönemin Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’e bu konuyu başkana çıkarması gerektiğini söylediğini ve aralık ayında Beyaz Saray’da artan direnişçi çatışmalarına ilişkin brifing verildiğini ancak dönemin ABD Başkanı George W. Bush’a direniş konusunun önemli olmadığına dair raporlar verildiği için Bush’un yapılan brifingi dikkate almadığını söyledi.

2005’te Irak’ta şiddetin dozunun iyice arttığını ifade eden Keane, 2005 Aralık ayında Bush’a bu konuda brifing verdiğini ve ABD liderini strateji değişikliğine gitmeye ikna ettiklerini söyledi.

Irak’taki komutayı devralması için Petraeus’u Bush’a önerdiğini belirten Keane, Irak operasyonlarının başındaki generaller, CENTCOM komutanı ve kuvvet komutanlarının çatışmanın şiddetlendiği dönemde askerlerin yorgun düştüğünü ve sonucu kabullenmeye hazır olduklarını ileri sürdü.

PETRAEUS, KURUMLARIN DAĞILMASININ İŞLERİ KARMAŞIKLAŞTIRDIĞINI SÖYLEDİ

Irak savaşında isminden çokça söz ettiren emekli general ve eski CIA Başkanı Petraeus ise Irak’ı alıp rejimi devirdiklerinde kurumsal yapılarının yerinde kalacağını düşündüklerini ancak tüm yapıların işgalle birlikte dağılmasının işgali yönetme planlarını alt üst ettiğini söyledi.

Petraeus, diğer bir hatanın da “Koalisyon Vilayet Valilerinin” ilk aldığı kararın Irak ordusu ve güvenlik güçlerine bağlı birimlerin feshedilip askerlerin işten çıkarılması olduğunu söyledi.

Bunun yerine askerlerin silahsızlandırılıp yeniden eğitilip, orduya entegre edilmesi gerektiğini ifade eden emekli general “Bu karar direnişin tohumları oldu” dedi.

Kaynak:Milli Gazete