Türkiye 'Büyük Kudüs İstanbul Mitingi'nde' Buluştu

Hamas'ın Kudüs sorumlusu Musa Akkari Yenikapı'da düzenlenen Büyük Kudüs Mitingi'nde konuştu. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Yenikapı'da düzenlenen 'Büyük Kudüs Miting'inde konuştu.

Türkiye 'Büyük Kudüs İstanbul Mitingi'nde' Buluştu

YENİKAPI'da düzenlenen Büyük Kudüs Mitingi'nde Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu bir araya geldi.

Saadet Partisi, 60 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle, ABD’nin "Yüzyılın Anlaşması" adı altında açıkladığı plana tepki amacıyla İstanbul Yenikapı Meydanı’nda miting düzenledi.

Mitinge SP lideri  Temel Karamollaoğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

"Milletlerin haklarını savunmak istiyoruz" demişti

CHP'nin 37. İstanbul Kongeresi'nde mitinge katılacağını duyuran Kemal Kılıçdaroğlu "Buradan Kudüs Mitingi'ne de katılacağım. Filistinlilerin hakları ellerinden alınıyorsa mazlum milletlerin haklarını savunmak istiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Mitingde konuşan Saadet lideri Temel Karamollaoğlu şunları söyledi:

"Bugün Kudüs için buradayız. Mescid-i Aksa için buradayız. Gazze için, Batı Şeria için, Ramallah için buradayız. Başkenti Kudüs olan Özgür filistin için buradayız. Sadece Kudüs mü? Sadece Filistin mi? Elbette hayır.. Şehitlerimiz için buradayız. Yeryüzünün bütün mazlumları için buradayız. İdlib için, Doğu türkistan için, Arakan için buradayız. Bugün İstanbul’da, Yenikapı’da, ırkçı emperyalizma karşı küresel intifadanın meşalesini yakıyoruz."

KUDÜS EZELDEN EBEDE İSLAMINDIR VE ÖYLE KALACAKTIR.

"Bu meydandaki inançtan aldığım cesaretle söylüyorum; Ey zalimler, ey siyonistler, ey ırkçı emperyalistler.. Filistin ezelden ebede bir islam beldesidir ve sonsuza kadar öyle kalacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. Çünkü bu meydanda, ırkçı emperyalizme figüranlık yapanlar değil, tarihi bizzat yazanların torunları var... Bu meydanda, Selahattin’i Eyyübilerin, Sultan Fatihlerin yolundan gidenler var, Bu meydanda “Hayat iman ve cihattır” diyen Necmettin Erbakan sevdalıları var..

Mitingde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu şunları aktardı:

Bugün burada çok özel bir buluşmada birlikteyiz. Saadet Partisi’nin düzenlediği bu toplantıda burada olmaktan çok mutluyum. Onların tanımına göre 'Yüz Yılın Planı' veya 'Barış Planı. Sözüm ona İsrail ile Filistin arasında kalıcı bir barıştan bahsedildi. Bu işin gerçek muhatabı olan Filistin orada yoktu. Kendileri yazdı, kendileri okudu. Filistin'in olmadığı yerde barış olmaz. Bu plan sadece iki tane devletin çözüm formülünü göre hareket edildi. Bütün dünya biliyor ki, Kudüs'ün statüsü tarafların rızası olmadan değiştirilemez. Kudüs'ün statüsü İslam coğrafyasının ortak mücadelesidir.

İstanbul’dan duyulsun. Kudüs’ün statüsü İslam dünyasının ortak mücadelesidir. Mescid-i Aksa ilk kıblemizdir. Evet, güçlü olan her zaman haklı değildir. Adaletin olmadığı yerde hiçbir plan hayata geçirilemez. Kudüs'e yapılan bu durum bizim nezdimizde hiçtir. Biz planı tanımıyoruz. Düşüncelerimiz ne olursa olsun hepimiz Filistin halkının yanında olacağız. Bu tavır insanlığın ortak tavrı olmalıdır. Bu tavır hakkaniyet ve adalet tavrıdır.

Mitingde konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu şunları söyledi:

"Trump ve Netanyahu, sözde barış planını ilan ederken, sadece Filistin'e değil sadece Kudüs'e değil, bütün bir insanlığa savaş ilan etmişlerdir. Sizin savaş ilanınıza karşı, Kudüsü hep koruyacak ve insanlığın vicdanının sesi olacağız."

"Buradan İstanbul'dan Kudüs'e seslenirken, bu buluşmaya vesile olan Saadet Partisi'ne ve dğerli Genel Başkanı sayın Temel Karamollaoğlu'na teşekküre ediyorum. Kudüs'ü savunan rahmetli Erbakan'a rahmet diliyorum. Onun gibi her zaman Kudüs'e sahip çıkacağız."

"Bu sözde barış planıyla, Kudüs İsrail'in başkenti ilan ediliyor. Abu Dis denilen bir yeri de Filistin'e başkent yapıyorlar. Biz bunu kabul eder miyiz? Bilsinler ki Kudüs planı asla kabul edilmeyecektir."

"Bu planda deniyorki, dış güvenlik İsrail'e ait olacak, iç güvenlik Filistin'e ait olacak. Filistin'in bütün kara ve hava denetimleri İsrail denetiminde olacak. Filistin fiilen bir açık hava hapishanesine dönüştürülmek isteniyor. Buna karşı çıkacağız."

"Bu planla ayrıca, Filistinlilerin topraklarına geri dönmesi yasaklanıyor. Bunun karşılığında 50 milyar dolarlık bir rüşvet veriliyor. Bizim kardeşlerimiz bunu asla kabul etmeyeceklerdir."

Mitingde konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal şunları aktardı.

İsrail’in başat rolü oynadığı BOP komplo teorisi olmaktan çıkmış, tarihi bir gerçeklik olarak tarihi kayıtlara geçmiştir

Malûmunuz, 2 sene evvel, Osmanlı’nın Kudüs’ü terk edişinin 100’üncü yılında, aynı ayda Kudüs’ün başkent ilân edilmesi, bir tesadüf değildi.

İsrail'in botlarıyla Kudüs işgal edilirken, biz bu sınavın altında kaldık.

Filistinliler hergün yeni bir zulüm yaşıyorlar. Dünyanın gözü önünde. Amerika da buna zemin hazırlama derdinde. Masalarda kurulan planlar hayata geçirilmeye çalışılıyor.

Batı’dan yükselen birkaç cılız sesle, canımızı yakan, hüznümüze hüzün katan, maalesef İslâm dünyasının sessizliğidir. Hatta Arap dünyasından, ABD’nin işgal planını meşrulaştırma planına destek veren açıklamalardır.

Bu alçak zulmü avazı çıkarcasına bağırmak, işte İstanbul’a bu yakışırdı.

Yaşamanın özgürlük ve kişi güvenliğini yalnız kendi insanları için var olduğunu düşünen bir İsrail ve buna kan ihraç eden bir ABD var karşımızda.

Kudüs’ü her türlü siyasi farklılığa rağmen bir arada durabilen Müslümanlar kurtaracaktır.

İslam ülkelerine sesleniyorum; madem Filistin’i devlet olarak tanıyorsunuz, gelin Filistin’le askeri, siyasi ve teknolojik anlaşmalar yapın.

Mitingde konuşan HÜDA-PAR Genel Başkanı İshak Sağlam şunları söyledi:

"Bugün Diyarbakır'da ve Sakarya'da bir araya gelen tüm Aksa sevdalılarına selam olsun. Kudüs, İslam'ın ilk kıblesi, yeryüzünde ibadet için inşa edilen mescidlerin ikincisi, ibadet için menzil edilen mescidlerin üçüncüsüdür. Kudüs alelade bir toprak parçası değildir. Kudüs'ü sıradan bir pazarlık konusu yapmak, asla söz konusu olmayacaktır."

"Bütün Amerika'yı, üzerine Avrupa koysanız, bir Kudüs etmez. Biz bu ham hayallerden vazgeçin diyoruz. Kudüs insanlığın vicdanıdır."

"Tarih göstermiştir ki Siyonistlerin anladığı tek dil kuvvetin dilidir. Filistin'e güç ve kuvvet verelim. Anlaşmalar yapalım. Madem Filistin'i devlet olarak tanıyorsun, gelin Filistin'le askeri, ticari ve ekonomik anlaşmalar yapın. Bu şekilde göreceğizki Filistinlilere huzur gelecektir. Filistin huzur içinde olursa, tüm dünya huzur içinde olacaktır. Filistin'de huzur olursa, aramızdaki fitnelerin büyük kısmı yok olacaktır."

"Bu anlaşmayı bir başlangıç noktası edinelim, aramızda farklılıkları, ayrılıkları bir kenara itelim. Filistin konusunda bir araya gelelim. Filistin huzur içinde olmazsa, İstanbul, Şam, Bağdat huzur içinde olamaz."

Mitingde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şunları aktardı.

Kudüs bütün Müslümanlar için büyük öneme sahiptir. Çağımızın Haçlı zihniyeti ile Kudüs Müslümanların elinden alınmak isteniyor

Bugün bu mücadelenin yeni boyutunu görüyoruz. Haçlıların Kudüsü işgal etmesiyle bugün yapılan bu anlaşma da aynıdır. Filistin devleti Kudüs'ten Kudüs'te Müslümanlardan koparılmak isteniyor.

Bu topraklar Haçlı zihniyetini yenmeyi başardı. Bundan sonra da Allah’ın izniyle Haçlı seferlerini boşa çıkaracağız

Bütün mazlumlar birleşmelidir. İsrail’e karşı ilk Kudüs mitingini düzenleyen Milli Görüş lideri Erbakan’ı saygı ve rahmetle anıyorum.

Siyasi olarak farklı görünen iki hareketi bir araya getiren bir davadır Kudüs. Allah hak, hukuk ve adalet diyenlerle beraberdir.

Kimlik üzerinden, yaşam tarzı üzerinden bizi bölmeye çalışıyorlar. Emperyalizme karşı bütün mazlumların birleşme vaktidir.

Her firavunun bir Musa'sı vardır. Günümüzün firavununa karşı her birimiz birer Musa'yız.

İşte Musa Akkari'nin açıklamaları:

Ben bu meydanda zafer coşkusu görüyorum. Filistin’in büyük bir umudu var. Ne mutlu size! Filistin ile Kudüs ile birliktesiniz. Komutanı Hz. Muhammed (S.A.V) olan Ümmet asla yenilmez, asla teslim olmaz. Zulüm altında inleyen Müslümanlar için buradayız.

Mücahidlerimiz Filistin’i savunmaktan asla vazgeçmeyecek. Bugün burada tarihe not düşüyoruz. Burada asrın utanç planına dur demeye geldik!

Kudüs davasına verdiğiniz destek için şükranlarımı sunuyorum. Buradan Netanyahu’ya sesleniyorum. Bekleyin, bu topraklar geçmişte de Filistin’di, yarın da Filistin olacak. Siz yok olacaksınız.

Siyonist işbirlikçilerine seslenerek söylüyorum ki o sizin saraylarınız yok olmaya mahkumdur, işbirlikçi olmaktan vazgeçin.

Hamas lideri İsmail Heniyye’nin sizlere selam ve sevgilerini iletiyorum. Heniyye, özgür Mescid-i Aksa’da namaz kılma duasıyla sizleri selamlıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 18:16

Ahmet Kacir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER