Tarihci Şimşirgil'den 'Kuruluş Osman'a Tepki: Kuruluş Komedyası

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, ATV ekranlarında yayınlanan 'Kuruluş Osman' adlı diziye yönelik sert eleştirilerde bulundu. Ahmet Şimşirgil, 'Kuruluş Osman' adlı diziye tepki göstererek dizide anlatılanların tarihteki gerçeklik ile bağdaşmadığını vurguladı.

Tarihci Şimşirgil'den 'Kuruluş Osman'a Tepki: Kuruluş Komedyası

'Kuruluş Osman' isimli diziye yönelik eleştirilerde bulunan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, dikkat çeken sözler sarf etti.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, ATV ekranlarında yayınlanan 'Kuruluş Osman' adlı diziye yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Ahmet Şimşirgil, 'Kuruluş Osman' adlı diziye tepki göstererek dizide anlatılanların tarihteki gerçeklik ile bağdaşmadığını vurguladı.

You Tube kanalı aracılığıyla bir video paylaşan Şimşirgil, Türk hakının uzun bir süre 'Diriliş Ertuğrul'u izlediğini şimdi de 'Kuruluş Osman'ın başladığını söyledi. Kendisine 'Yeni diziyi nasıl buldunuz?' şeklinde sorular geldiğini ifade eden Şimşirgil, "İnanın sevgili dostlar, bana "Bu dizinin şu ilk iki bölümüne bakarak adı ne olsun hocam?' diye sormuş olsaydınız 'Kuruluş Komedyası' derdim veya 'Bir Osman trajikomik hikayesi' diye ifade ederdim." diye konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'in 'Kuruluş Osman' adlı diziye yönelik eleştirilerinden bir bölüm şöyle:

Driliş Ertuğrul için %90-95 tarih değil demiştim. "İnanın sevgili dostlar, bana "Bu dizinin şu ilk iki bölümüne bakarak adı ne olsun hocam?' diye sormuş olsaydınız 'Kuruluş Komedyası' derdim veya 'Bir Osman trajikomik hikayesi' diye ifade ederdim. Evet maalesef isimlerinin dışında hiçbir doğru bilgi yok. Sadece oradaki isimler hepsi doğru olmasa da bir kısım gerçekleri ifade ediyor. Ama ben ilk iki bölümde tarih göremedim. Doğru tarih göremedim, doğru bir tarih kurgusu göremedim. Gerçekten çok üzücü. Zira adı Osman, adı kuruluş. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatıyor. 622 sene devam edecek bir devletin temelleri atılıyor. Evet izleyici çok, evet birinci. Ama birinci olmak doğru olmayı göstermiyor. Birinci olmak o işin samimi, ihlaslı yapıldığını göstermiyor. Para için reyting için yapıldığını gösteriyor.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'in 'Kuruluş Osman' isimli diziye dair eleştirilerini içeren videoyu izlemek için tıklayınız.

Ahmet Kacir

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER