Sabah Yazarı Hıncal Uluç:''Neye Takılsak "Külliye" Diyorlar... Eleştirmeye Korkalım da İpliklerini Pazara Çıkarmayalım Diye, Bunu da mı ‘Külliye’ Emretti?''

Sabah yazarı eleştirilerini sıraladıktan sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a seslendi: "Neye takılsak ‘Külliye’ diyorlar.. Eleştirmeye korkalım da ipliklerini pazara çıkarmayalım diye."

GÜNCEL 05.02.2021, 10:51 05.02.2021, 11:01
Sabah Yazarı Hıncal Uluç:''Neye Takılsak "Külliye" Diyorlar... Eleştirmeye Korkalım da İpliklerini Pazara Çıkarmayalım Diye, Bunu da mı ‘Külliye’ Emretti?''

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç, “Hem de ‘Kapanma’ döneminde halkını hiçe sayan TRT Müzik!.” başlıklı yazısında TRT Müzik’i sert ifadelerle eleştirdi.

Yazısında TRT Müzik’in yaptığı yayınları ele alan Hıncal Uluç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şöyle seslendi:

“Bunu da mı ‘Külliye’ emretti?.

Sayın Fuat Oktay, kusura bakmayın. Size bağlı TRT Müzik'te neye takılsak ‘Külliye’ diyorlar.. Eleştirmeye korkalım da ipliklerini pazara çıkarmayalım diye…”

“YANİ HALKIN, SEYİRCİNİN İSTEDİĞİ PALAVRA”

Hıncal Uluç yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Aşağıya çalışmaya inerken, salon ekranında TRT Müzik ve TRT Müzik'te de belki bininci kez izlediğim bir klip vardı, gene..

Programın adı Günaydın.. Seyirciler, telefonlarıyla kendilerinin ya da aileden birinin, genelde de küçük çocuklarının videolarını çekip TRT'ye yolluyor ve şarkı istiyorlar. TRT Müzik şarkıyı yayınlıyor, çocuk da mutlu oluyor.

Palavra.. Durmadan ayni kişilerin ayni klipleri dönüyor, her gün. ‘Benim işini bilen memurum’ sistemi şöyle çalıştırıyor. O videosu çekilen çocuk, kendisine ezberletilmiş lafı söylüyor.. ‘Sıradaki şarkıyı..’

Yani halkın, seyircinin istediği palavra..

O programın yapımcısının istedikleri zaten sıralanmış.. Durmadan ve nedense hep ayni klipler hazırlanmış. Tekrar tekrar onlar yayında..

“BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLDİĞİ İÇİN Mİ”

Yahu Türk Musikisi, alaturkası, folklörü, popu ile derya.. Kırk yıl tekrarsız yayın yaparsın, öyle de zengin arşiv.. En eskisinden, mesela Münir Nurettin'den bir şarkı istenmez mi?. Ya da yenilerden?. Mesela Zeynep Bastık her gün varken, günün en popüler kadın şarkıcıları Demet Akalın, Hadise, Hande Yener, Betül Demir, Aleyna Tilki niye hiç "sıradaki" olmazlar?.

Benim memurum işini bildiği için mi?.

TRT Müzik her gece ‘Arşivden’ diye bir program yayınlıyor. 19.00-20.00 arası.. Yani ötesi artık güncel olmalı mantıken.. Arşiv özel program ya.. O gecenin devamında Selami Şahin'in ev sahibi olduğu haftalık program var.. Konuk ağırlıyor. Beraber söylüyorlar.. ‘Arşivden’in ardından gelen Selami programının konuğu kim, ‘Alay edilen, eşek yerine konan’ seyirciler?. Rahmetli Harun Kolçak!. Yahu Harun öleli dört sene oldu.. Bu program asıl tam da nasıl arşivden değil mi?.

“ONU DA MI CUMHURBAŞKANI YAPMALI”

Yahu, benim binama her gün yüzlerce insan servislerle gidip geliyor, bu gazeteyi yüz binlere ulaştırmak için. TRT Müzik, elinde bomboş duran Harbiye ve Tepebaşı stüdyoları varken bir "Selami Şahin" programını canlı çekemez, hatta canlı yayınlayamaz mı, milyonlar ekran başındayken?.

Onu da mı Cumhurbaşkanı yapmalı?.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni, yaylıları ve ritm sazları maskeli, mesafeli oturmuş konser verirken, "Yedi Tepe'den" diye canlı müzik programları yayınlatıp TRT'ye örnek olurken, TRT Müzik'teki bu pısırıklık, bu aldatmaca, bu rezillik nedir?.

Hem de evine kapanmış, bir yerde ekrana mahkûm olmuş milletle böyle alay edilir mi?.

“İNSANIN ‘ULAN CAZ YAPMA’ DİYE BAĞIRASI GELİYOR”

Hafta sonları önemli.. Çalışanlar da evde çünkü. Pazar sabahları, Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın en önem verdiği "aile" kurumunun bir arada olduğu, herkesin, hep beraber bir kahvaltı masasının başında toplandığı "Kutsal Aile Günü"dür.

Üstelik televizyon da yoktu. Biz Pazar sabahlarını iple çeker, babamın minnacık maaşı ile eve ayda üç, bilemedin 4 kez et anca girerken, ki onu bulamayanlar da vardı, Pazar masası bir şölen olurdu..

Sucuğundan pastırmasına, en az dört çeşit peynirinden yeşil siyah zeytinine, annemin yaptığı çeşit çeşit reçeller ve seyyar satıcıların tavayla sattıkları kaymağa dek..

Radyo dinlerdik bir yandan da.. Hayali Küçük Ali Karagözü, Hazım Körmükçü, Halide Pişkin skeçleri, daha sonra Tekin Akmansoy yarattığı Memiş tiplemesiyle mikrofona geldiler mi, masada sohbet durur, hepimiz dinler ve sonra hep birlikte kahkaha atardık. Aile "Birlikte gülenler, eğlenenler, keyiflenenler topluluğu"dur, çünkü..

Şimdi TRT Müzik'te Pazar sabahı programına bakın.. Tam aile izleme saati.. Tam geç yatanlar dahil herkes uyanmış. Rahatça salonda, rahatça beraber olabilirler.

..Ve TRT Müzik her hafta ayni..

"11.00-12.00 arası TRT Hafif Müzik Caz Orkestrası.."

Yahu daha nasıl alay edilir milletle.. Caz dünyanın her yerinde seyircisi çok özel tek müzik türüdür.. Bu yüzden de özel caz kulüpleri vardır her ülkede.. Kaldı ki cazın da türleri var. Hot vardır.. Cool vardır.. Erbabı her cazı da dinlemez.

Yıllardır her Pazar aile izleme saatinde caz yapıyor TRT Müzik.. İnsanın "Ulan caz yapma" diye bağırası geliyor..

Geçen Pazar, bininci tekrar ayni programı izledik. İmer Erimer üflesin ben sabaha dek dinlerim.. Ama Pazar sabahı, hem de bin yıllık ve de bininci tekrar ayni cazı mı yayınlar, bu halkın parası ile kurulan, bu halkın parası ile maaş alanların yönettiği kamu kurumu..

Arkasından da, sayısı biraz daha fazla ama gene özel bir müzik türü, bir saat.. Türküler.. Zaten yayınların yüzde 70'ten fazlası türkü.. Arka arkaya türkü programları..

“SİZE BAĞLI TRT MÜZİK'TE NEYE TAKILSAK ‘KÜLLİYE’ DİYORLAR”

Bunu da mı ‘Külliye’ emretti?.

Sayın Fuat Oktay, kusura bakmayın.

Size bağlı TRT Müzik'te neye takılsak ‘Külliye’ diyorlar..

Eleştirmeye korkalım da ipliklerini pazara çıkarmayalım diye..

Bu halkın en büyük ihtiyacı eğlence beyler..

Hem de maçların da olmadığı tatil sabahı saatlerinde, her çeşit komedyeni, skeçleri, alaturkası, türkü ve popları, dansları, halk oyunları ile 50 yıl önce TRT'de olan eğlence programlarını yapın.. Güldürün bu milleti be!. Neşelendirin. Keyiflendirin.

Bu millet gülmek istiyor "Kovid Bilim Kurulu" her toplantısından "Gülün insanlar" diye duyuru yapıyor..

“POPOSUNU KALDIRAN YOKTUR BİR HALKI UMURSAYAN YÖNETİCİSİ YOKTUR İKİ”

O zaman neden yapmaz, yapamaz, Eğlence Programını aile izleme saatlerinde TRT Müzik?. Söyleyeyim..

Poposunu kaldıran yoktur bir.. Halkı umursayan yöneticisi yoktur iki.. Öyle program yaparsan, işini bilen memurun neyle geçinir, üç?. Bu başıboşluğu denetleyen, uyaran da yoktur!. Dört!.

Dahası var, komedinin.. Kimsenin tanımadığı, bilmediği gurupların onlar da eskimiş ve bininci tekrarlarıyla dolu TRT Müzik. Endülüs'ten müzik.. Londra'dan müzik.. Balkan topraklarından müzik.. Kudüs'ten müzik.. TRT Müzik bu ülkelere hem de çekim ekibi ile gidiyor ve yayınlıyor.. Hani paraları yoktu?.

Sokaktan müzik.. Yakıtımız müzik.. Çatıdan müzik!. Yahu kim bunlar?.

Çalandan söyleyenden bir kişi tanıyın, dişimi kırayım. Ben hiçbirini tanımıyorum. Ama her hafta, her gün ekranlardalar.. Hem de eskilerin tekrar ve de kahrolsun, durmadan tekrarlarıyla..

"Assolist" programına hayatında üvertür olmamış o torpilliler çıkıyor.. "30 Dakika" diye bir şey var.. O da öyle.. Güya bunlar en ünlüler için özel yapımlar ama ah o işini bilen memurlar?.

Arşivden seçilen programları bile utanmadan tekrar tekrar yayınlayan TRT Müzik!. Yahu karantinada her türlü müzik programı canlı yapılabilir. Gelip yapayım mı?.

Hem de Pazar sabahı ondan ikiye, dört saat, canlı yayın yapayım mı?. Sadece TRT'nin imkânları ve elemanlarını kullanıp, gerisini cebimden ödeyerek yapayım mı hem de?. Palavra değil.. 4 sene yaptım.. Ben içinizi de, ruhunuzu da bilirim.

15 sene de TRT Muhabirliği yaptım ya..

“GELİP O ‘ARŞİV’DEN ADETA YENİ BİR ‘EĞLENCE VE DİNLENCE’ PROGRAM YAPIP KAFANIZA ÇALAYIM MI”

Yahu hadi arşiv.. Onu bile durmadan tekrar edeceğinize, TRT'nin o dünya çapındaki arşivinden özenirsen ne programlar çıkar. Gelip o "Arşiv"den adeta yeni bir "Eğlence ve dinlence" program yapıp kafanıza çalayım mı?.

Ama diyorum ya.. Bu millet sahipsiz..

Bu karantina, bu kapanma günlerinde milletin ekrandan başka eğlencesi, ailenin ekrandan başka bir araya toplayıcısı yokken, insanı ekrandan nefret ettiren TRT Müzik rezilliğine bakan, ilgilenen tek ama tek kişi yok bu ülkede..

Bu yazıyı günlerden beri yazıyorum..

Suya yazıyorum. Boşa yazıyorum.. Bana söz veren "Hıncal Bey, göreceksiniz Yılbaşı'nda yeni sezon başlıyor. Her şey değişecek" diyen güya yeni TRT Müzik Genel Yönetmeni Kenan Bölükbaş, benim paramla maaş alarak, benim paramla maaş dağıtarak, bu rezillikleri hem de "Kamu Televizyonu" diye bana aynen sunmaya devam edecek. Beni aldattığı da yanına kâr kalacak..

Dizinin başında Ali Eyüpoğlu'nun 10 yıl, benim bir yıl önce yazdıklarımı sundum ki, hiç ama hiçbir şeyin değişmediğini görün diye..

Aha buraya yazıyorum.

Gene değişmeyecek.. Ölmez da sağ kalırsak, daha kaç yıl bu yazıyı da tekrar tekrar okuyacaksınız..

Ta ki biri çıksın ve bu kimsesiz, bu hor görülen, bu adam yerine konmayan halka sahip çıksın!.”

Yorumlar (0)
4
açık
Namaz Vakti 07 Mart 2021
İmsak 05:58
Güneş 07:22
Öğle 13:20
İkindi 16:33
Akşam 19:08
Yatsı 20:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 28 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 27 29
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 27 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Menemenspor 25 27
14. Adanaspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 28 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Celta de Vigo 26 33
9. Granada 25 33
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 24 30
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20
Günün Karikatürü Tümü