ÖSYM'den Büyük skandal: LGBT Destekçisinin Şarkısını Soru Olarak Sormakta Ne Oluyor?

Üniversite sınavı YKS’nin ilk aşaması olan Temel Yetenek Testi TYT 2020 sona erdi. Ancak sınavda sorulan bir soru ÖSYM'nin yaptığı skandal bir hatayı ortaya çıkardı.

ÖSYM'den Büyük skandal: LGBT Destekçisinin Şarkısını Soru Olarak Sormakta Ne Oluyor?

2020 YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yetenek Testi TYT 2020 sona erdi. Özellikle TYT Türkçe testindeki şarkı sözleri içeren bir  soru gençlerin kafasını karıştırdı. Peki, TYT 2020 Türkçe testindeki şarkı sorusu kime aitti? İşte cevabı...

TYT TÜRKÇE’DE MABEL MATİZ SORUSU

TYT Türkçe testinde yaşantısı ile gençlere kötü örnek olan şarkıcı Mabel Matiz’in “Fırtınadayım” şarkısının bir sözüne yer verilerek ne ifade ettiği soruldu. Sınava girenlerden alınan ilk bilgilere göre TYT Türkçe testinde “Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil” cümlesinde anlatılmak istenen nedir?” şeklinde bir soru soruldu.

Soruda geçen ““Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil” cümlesi ise aynı zamanda Mabel Matiz’in “Fırtınadayım” şarkısında yer alıyor.

LGBT'YE AÇIKTAN DESTEK VEREN ŞARKICIYI SORDULAR

Şarkıcı Mabel Matiz, aile kurumunu alenen hedef alan LGBT'nin sözde eylemlerine sosyal medyadan verdiği açık destekle biliniyor. ÖSYM'nin, topluma birçok konuda örnek olan sanatçılar varken neden ahlaksız kurumları destekleyen bir şarkıcının şarkısını sorusuna konu ettiği ise cevabını arıyor.

MABEL MATİZ KİMDİR?

Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin'in Erdemli ilçesinde dünyaya geldi. Gerçek adı Fatih Karaca'dır. Mabel adını Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanda yer alan Tuna karakterinin takma adından,  Matiz'i ise "sarhoş, düşkün kimse" anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli argo bir kelimede almıştır.

Mabel Matiz. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu'nda, ortaokul ve liseyi Erdemli Anadolu Lisesi'nde tamamlamış; 2003'te üniversite eğitimi için İstanbul'a yerleşerek 2008'de İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Kaynak: Milli Gazete 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 19:18

Ahmet Kacir

YORUM EKLE
YORUMLAR
Veli
Veli - 2 ay Önce

Imamhatip müdürünün ne çıkarsa hacıdan hocadan çıkıyor demesi bile bu olanların bir işaretidir.Ağzindan para dışında eğitim hakkında bisey çıkmıyordu.Cocuklarimiz için Allah hayırlısını nasip etsin.Allah kimsenin emeğini boşa çıkartmasın.

Neşe
Neşe - 2 ay Önce

Görevden alındığı halde hala sınıf gruplarından çıkmadı ne bekliyor biz mi çıkaralım

SIRADAKİ HABER