Kemal Kılıçdaroğlu Faiz Çelişkisine Dikkat Çekti: ''14'ten Alıp 22'ye Satıyor'', Uysal:''Milyonlarca İnsan Büyük Bedelleri Sofrasında...''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ı parti genel merkezinde ağırladı. Kılıçdaroğlu görüşme sonrası Erdoğan'ın ekonomi mesajlarına sert tepki gösterdi.

GÜNCEL 20.12.2021, 15:46
Kemal Kılıçdaroğlu Faiz Çelişkisine Dikkat Çekti: ''14'ten Alıp 22'ye Satıyor'', Uysal:''Milyonlarca İnsan Büyük Bedelleri Sofrasında...''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve beraberindeki heyetle CHP Genel Merkezi'nde görüştü. Kılıçdaroğlu ve Uysal, görüşmenin ardından ortak bir açıklama yaptı. CHP Genel Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milleti faize ezdirmeyeceğim" sözlerine ilişkin, "Hangi faiz indi? Çiftçinin, esnafın, tüccarın, kredi kartı kullanıp bankalara borçlanan vatandaşın faizi indi mi? Hayır. Hiç kimsenin faizi inmedi. Kimin faizi indi? Merkez Bankası bankalara kredi açarsa onun faizi indi. İyi de vatandaşa yansıyan bir şey yok." dedi. Kılıçdaroğlu, "Londra’daki tefecilere dünyanın faizini ödeyen kim? Türkiye’deki tefecilere, dolar baronlarına dünyanın parasını ödeyen kim? Bu zat değil mi? Emin olun, soru sormasınız bu alanlara girmeyeceğim. Erdoğan’ı muhatap almak bile yanlış aslında. Akli melekeleri yerinde mi, onda da ciddi endişelerim var. Bir insan ülkesine bu kadar ihanet içinde olmaz." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu görüşmeye ilişkin, "Türkiye ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bu sorunlar, hepimizin ortak çözüm açısında kafa yormamız gereken sorunlar. Bunların bir şekliyle aşılması lazım. Doğal olarak sorunları çözmek ve aşmak için mücadele edecek olan siyasi partilerdir. Sayın Genel Başkan ve arkadaşlarıyla ekonomiyi, sosyal yapıyı, gelişmeler, dış politikayı, bütün bunları bir şekilde masaya yatırdık ve görüştük. Kendilerine ve arkadaşlarına yürekten teşekkür ederim. Şunu özet olarak ifade etmek isterim. Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Bütün sorunları çözülebilir, akılla, bilgiyle, birikimle bu sorunların üstesinden geleceğiz ve gelmekte kararlıyız. Bu konuda da görüş birliği içindeyiz." ifadelerini kullandı.

DEMOKRASİNİN ‘D’SİNDEN DAHİ HABERİ YOK

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TÜSİAD’ın açıklaması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bizimle mücadele edemezsiniz” sözlerini şöyle değerlendirdi:

“Bu ülkede yaşayan, üretim yapan, üretim yapmayıp çalışan çiftçisi, işçisi, köylüsü, emeklisi, sanayicisi, tüccarı, herkesin konuşmaya hakkı var. ‘Siz konuşmayın, ben konuşacağım’ diyor. Sonra da dünyaya demokrasi dersi vermeye kalkıyor. Demokrasinin ‘D’sinden dahi haberi yok. Üretim yapan insanlar, gidin kime sorarsanız sorun, en büyük dertleri şu: ‘Önümüzü göremiyoruz, nasıl karar alacağımızı bilemiyoruz, dolar ne olacak bilmiyoruz’ diyor. ‘Rakam ortaya çıksın, biz ona göre yatırım yapacağız’ diyor. ‘Ona göre maliyetlerimizi oluşturacağız’ diyor. Beyefendi, sarayda olduğu için, sarayın dışını görmediği için, üretim ile olan bağlar koptuğu için, sadece ve sadece sarayı ve çevresini gördüğü için dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri izleyemiyor ve bilmiyor. Kendisini aslında uyarıyorlar, ‘Yapmayın böyle, bu yanlıştır’ diye. Söyledikleri ne; ‘Ekonomi biliminin gereğini yapın’ diyorlar. Bilime vurgu yapmak bile rahatsız ediyor onu. Akıl alacak şey değil. Devlet akılla, bilgiyle yönetilir. Ona şunu söyleyeyim; sevgili peygamberimizin ne güzel sözü var, ‘İlim Çin’de bile olsa gidin öğrenin’ diyor ya. Sana bilim vurgusu yapılıyor, sen karşı çıkıyorsun. Ahlak vurgusu yapılıyor, ona da karşı çıkıyor. Devleti yönetemiyorlar.”
AKLİ MELEKELERİ YERİNDE Mİ ONDA DA CİDDİ ENDİŞELERİM VAR

Erdoğan’ın “Milleti faize ezdirmeyeceğim” sözleri anımsatılan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Hangi faiz indi? Çiftçinin, esnafın, tüccarın, kredi kartı kullanıp bankalara borçlanan vatandaşın faizi indi mi? Hayır. Hiç kimsenin faizi inmedi. Kimin faizi indi? Merkez Bankası bankalara kredi açarsa onun faizi indi. İyi de vatandaşa yansıyan bir şey yok. Merkez Bankası düşük faizle kredi açıyor, bankalar o krediyi alıyorlar. Hazine borçlanmak istiyor, yüzde 14’ten aldığı krediyi yüzde 22’den Hazine’ye satıyor. Banka hiçbir şey yapmıyor, 14’ten alıyor, 22’den satıyor. Kim kazanıyor, bankalar. Kime hizmet ediliyor, bir avuç insana. Faiz mi indi, hayır inmedi. Hayal aleminde yaşıyor bunlar. ‘Faizi indireceğim.’ Londra’daki tefecilere dünyanın faizini ödeyen kim? Türkiye’deki tefecilere, dolar baronlarına dünyanın parasını ödeyen kim? Bu zat değil mi? Emin olun, soru sormasınız bu alanlara girmeyeceğim. Erdoğan’ı muhatap almak bile yanlış aslında. Akli melekeleri yerinde mi, onda da ciddi endişelerim var. Bir insan ülkesine bu kadar ihanet içinde olmaz. Bir organize kötülükle karşı karşıyayız. 84 milyon perişan vaziyette, görmüyor 84 milyonu. 84 milyona kötülük yapılıyor. Kime iyilik yapıldı? Yönetilmeyen bir ülkenin bir saat sonra ne olacağını kimse bilmiyor. Böyle bir tabloda Türkiye yönetilir mi? Getirmişiz, devasa bir Türkiye’yi bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak söze teslim ediyoruz. Yok böyle bir şey. Orta çağda bile yoktu.”
DÜŞÜK FAİZ YOK ORTADA

TÜSİAD’ın açıklamasının hemen ardından MÜSİAD’ın “Türkiye ekonomisi yalnızca döviz kuruna indirgenerek değerlendirilemez. Son 20 yıldır serbest piyasa koşullarından ödün vermeden yıllık yüzde 5,3 büyümeyi başaran ekonomimizin, bu süreci de atlatacağına olan inancımız tamdır” açıklamasına ilişkin Kılıçdaroğlu, “Herkes düşük faiz ister. Ama düşük faiz yok ortada” dedi.

ÇÜRÜMENİN EN TİPİK ÖRNEĞİ TÜİK’TİR

TÜİK’in enflasyon rakamlarına ilişkin yönetilen soruya Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

“Eğer devlette liyakati yok ederseniz, işi ehline vermezseniz, o işi en iyi bilen kişiyi o işin başına getirmezseniz devlette çürüme başlar. Çürümenin en tipik örneği TÜİK’tir. Vatandaş, alışveriş yapıyor, TÜİK’in açıkladığı rakamların ne kadar yanlış olduğunu zaten görüyor ve tanığı oluyor. Dolasıyla o kuruma olan güven sıfırlanmış vaziyette. Çürüme baştan başlamıştır, aşağı doğru gidiyor. Ama inşallah bu çürümeyi beraber, birlikte sonlandıracağız.”
ADALETİ BİTİRDİNİZ SİZ

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın faize ilişkin “Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim” sözlerinin anımsatılması üzerine şöyle konuştu:

“Neyse arkadaşlar, Erdoğan’ı bugün çok konuştuk. Ne konuşursa konuşsun, Erdoğan ülkeyi yönetemez, yönetilmiyor zaten. Bir ülke deneme, sınama ile yönetilmez. Bilgiyle, birikimle en azından adaletle yönetiliyor. Adaleti bitirdiniz siz. Liyakati, istişareyi, danışmayı bitirdiğiniz. Devleti almışsın, bir kişiye teslim etmişsin, o bir kişi ne istiyorsa onu yapıyor. TÜİK’e telefon açıyor, ‘Rakamı şöyle vereceksiniz’ diyor. Sokaktaki vatandaş görmüyor mu? Görüyor. Kimsenin umutsuzluğa kapılmaya hakkı yok. Gidecekler, göndereceğiz, demokratik kurallar içinde göndereceğiz. Kalınan her günün maliyeti artıyor. O nedenle bir an önce sandığın gelmesini istiyoruz, ülkenin çıkarlarını savunduğumuz için. Bu millet artık daha fazla zulüm görmesin.”
UYSAL: BİR TİYATRO OYNANIYOR

Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal ise "Nasılsınız demekten bile imtina ettiğimiz günleri yaşıyoruz. Milyonlarca insan büyük bedelleri sofrasında yaşıyor. Bugün maalesef cesaretleri cehaletlerinin önünde giden bir kadronun Türkiye'yi yönettiğini görüyoruz" dedi ve şunları söyledi:

"'Tez' diye millete yutturuyorlar. Bu kadar kısa süreye bu kadar gafleti nasıl sığdırdılar hayret ediyoruz. Nasıl bir asır evvel milletin azmi makus talihi değiştirmişse şimdi de makus talihi değiştirmek milletin elindedir. Herkesin hukukundan emin olduğu, herkesin eşit fırsatlara sahip olduğu bir Türkiye'yi ortaya çıkarabilmek için çalışıyoruz. 'Bir Delinin Hatıra Defteri' kitabından uyarlanmış bir tiyatro oynanıyor. Önümüzde demokrasinin en zor sınavı var. Bu açıdan bilerek ve isteyerek sokağa düşsün isteniliyor, kriminalize edilmek isteniyor. Siyasi partilerin ortak bir görüşte bulunması zorunluluğu var."
TÜSİAD'IN AÇIKLAMASI İKTİDARIN FAYDALANMASI GEREKEN BİR AÇIKLAMADIR

Uysal da TÜSİAD'ın açıklamalarına MÜSİAD'ın karşı tepkisi ile ilgili, "Demokrasiyi ne kadar içselleştiremediklerini bu söylemden anlayabiliyoruz. Akılla, mantıkla izah edilir değil. Bu ülkede herkes konuşacak. Geniş örgütlü yapıların temsilcilerinin de konuşması gerekir. Açıklamayı gayet normal bir açıklama olarak görüyorum, daha yüksek bir ses tonunda olması gerekir. Tehdit olarak değil iktidarın yararlanması gereken bir açıklamadır" dedi.

Yorumlar (0)
7
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:48
Akşam 18:10
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 20 39
3. Hatayspor 21 35
4. Başakşehir 20 34
5. Adana Demirspor 21 34
6. Fenerbahçe 21 33
7. Beşiktaş 21 32
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 21 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 22 43
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 20 28
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 20 34
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 20 17
19. Cadiz 20 14
20. Levante 20 11
Günün Karikatürü Tümü