Kahveci'den Çok Konuşulacak Tespit:"2001 Krizinin Ardından İnsanlar Açız Diye Bağırıyordu, Şimdi İnsanlar Açız Diye Kendini Yakıyor"

Ekonomist İbrahim Kahveci TV5'de yayınlanan Ekonomi ve Ötesi programında "2001 krizinin ardından insanlar açız diye bağırıyordu. Şimdi insanlar açız diye kendini yakıyor" dedi.

Ekonomist İbrahim Kahveci TV5'de yayınlanan Ekonomi ve Ötesi programında "2001 krizinin ardından insanlar açız diye bağırıyordu. Şimdi insanlar açız diye kendini yakıyor" dedi.

AK Parti grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken “çocuklarım aç” diye bağıran bir vatandaşın görüntüsü üzerine Ekonomist İbrahim Kahveci: “2002 yılında, 2001 krizinin ardından insanlar açız diye bağırıyordu. Şimdi insanlar açız diye kendini yakıyor. Hayatlarına son veriyor. 2002 yılında AK Parti, meydanlarda açız diye bağıran insanlar sayesinde iktidara geldi” dedi.

TV5'de yayınlanan Ekonomi ve Ötesi programında Hasan Basri Akdemir'in konuğu olan Ekonomist İbrahim Kahveci ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu. 2018 Ağustos'unda yaşanan döviz krizinin etkilerinin devam ettiğini ve bu dönemin bir bunalım dönemi olduğunu söyleyen Kahveci, intiharlar konusunda 2002 ile 2020 yılları arasında kıyas yaptı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pakistan ziyaretindeki “sermayenin milliyeti yoktur” açıklamasını da değerlendiren Kahveci: “Sermayenin milliyeti yoksa, yabancı varlıklarını satıp gidiyorsa, şirketlerini daha önce 10, yıl 13 yıl AK Parti'nin ilk döneminde aldıkları şirketleri satıp gidiyorlarsa niye gidiyor yabancı? Bir sor kendine” dedi.

TV5'de yayınlanan, Hasan Basri Akdemir'in sunduğu Ekonomi ve Ötesi programında İbrahim Kahveci'nin sözleri şöyle devam etti...

“2002 yılında AK Parti, meydanlarda açız diye bağıran insanlar sayesinde iktidara geldi. 2020 yılında AK Parti meydanlarda, evlerde açız diye bağıran ve hayatlarına son veren insanların olduğu bir ülkeye getirdi Türkiye'yi”

“Yani görüntüde ekonomide canlılık görünüyor son birkaç aydır ama topluma yansımadı. Eğer bu canlılık olsa insanlar hala açız açız diye bağırır mı? İnsanlar, açız diye bağırıyor. Sadece bağırmıyor... 2002 yılında, 2001 krizinin ardından insanlar açız diye bağırıyordu. Şimdi insanlar açız diye kendini yakıyor. Hayatlarına son veriyor. 2002 yılında AK Parti, meydanlarda açız diye bağıran insanlar sayesinde iktidara geldi. 2020 yılında AK Parti meydanlarda, evlerde açız diye bağıran ve hayatlarına son veren insanların olduğu bir ülkeye getirdi Türkiye'yi. AK Parti diyorum, kişi üzerinden söylemiyorum. Geldiğimiz nokta, aldığımız seviye, açız diye bağıran bir ülkeydi, şimdi açız diye meydanlarda kendini yakan, evlerde açız diye hayatına son veren insanların olduğu bir ülkeye geldik” dedi.

“Bir yer parlaklığını kaybederse yabancı oradan gider”

“Sayın cumhurbaşkanı bugün Pakistan'da bir konuşma yaptı. “Sermayenin milliyeti yoktur.” Günaydın. E o zaman 2018'de krizi niye dış güçlere bağlıyorsun? Çelişki. Yani birbirini yalanlayan konuşma. İki; “Türkiye'ye yatırım yapan hiç kimse pişman olmadı.” Ya son 3 yıldır yabancı firmalar Türkiye'de varlıklarını satıp satıp gidiyorlar.

Niye gidiyorlar? Sermayenin milliyeti yoksa, yabancı varlıklarını satıp gidiyorsa, şirketlerini daha önce 10, yıl 13 yıl AK Parti'nin ilk döneminde aldıkları şirketleri satıp gidiyorlarsa niye gidiyor yabancı? Bir sor kendine. Yabancının bir ülkeden gitmesi demek, o ülkenin ekonomisinin kısırlaşması demek, o ülkenin fakirleşmesi demek.

AK Parti en büyük başarısını, yabancı sermayenin Türkiye'den şirket alması, yatırım yapması, şirket kurması döneminde yaşadı. Yani Türkiye'nin parlak döneminde yaşadı. Bir yer parlaklığını kaybederse yabancı oradan gider” dedi.

Ahmet Kacir

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER