İYİ Parti Grubu'nda Bir AK Partili Köylü İsyan Etti ve Konuşması Ekrana Kilitledi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında kürsüyü Bozovalı köylü Bayram Sarı'ya bıraktı. AKP Urfa İl Delegesi olduğu öğrenilen Sarı'nın sözleri ekrana kilitledi.

GÜNCEL 17.03.2021, 16:15
İYİ Parti Grubu'nda Bir AK Partili Köylü İsyan Etti ve Konuşması Ekrana Kilitledi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu. Geçen hafta Şanlıurfa ve Mardin'de vatandaşlarla buluştuğunu söyleyen Akşener AKP'nin tarım politikalarını eleştirdi. 

AKP'Lİ KÖYLÜ İSYAN ETTİ

Akşener İYİ Parti kürsüsünü Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinde çiftçilik yapan Bayram Sarı'ya bıraktı. AKP Urfa İl Delegesi olduğu öğrenilen Sarı'nın mesajları şöyle:

BLOKE KONULUYOR

"Şanlıurfa’da DEDAŞ denilen kuruma borcu olsun veya olmasın tüm çiftçi hesaplarına bloke konulmaktadır. Çiftçi alacağı destekleri almak üzere bankaya gittiğinde ‘hesabında para yok’ deniliyor. Sulama birliklerine gidiyor diyor’ DEDAŞ kesmiş.’ Sulama birliklerinin DEDAŞ’a borcu var. DEDAŞ çiftçinin hesaplarına el koyuyor. Kanunsuz, yasadışı, hak tanımaz bir şekilde, hangi hukuki yollardan geçmiş bu DEDAŞ mağdur çiftçilerimizin hesaplarına bloke koyabilmektedir. Yüzbinlerce tarımla iştigal eden Türk ve Şanlıurfalı çiftçilerimizin bu çiftçi kayıt sistemini; TC’lerini, bütün bilgilerini bu kuruma bu DEDAŞ’a kimler vermiştir. Bana göre bu bir anayasal suçtur.

"NEDEN ÖZELLEŞTİRİLDİ?"

2015 yılında Tarım Bakanlığı, çiftçilerin bütün bilgilerini masumiyetini, karinesini, TC’sini, bütün bilgilerini DEDAŞ denen kuruma bire bir yüzbinlerce çiftçinin kayıtlarını veriyor. Böyle bir uygulama var mı? Hiçbir kurum, hiçbir bakanlık, hiçbir milletvekili, hiçbir siyasi onların önüne geçemiyor. Biz buna bir anlam veremiyoruz. Bu nasıl bir DEDAŞ. Madem böyle yapacaklardı neden bu DEDAŞ özelleştirildi.

"BU İŞKENCE NE?"

 DEDAŞ, tam çiftçiler tarlasını hazırlamış ürününü ekecek veya ürününü ekmiş tam sulamaya başlayacak. En önemli yerde enerjiyi kesiyor. Niye kesiyorsun? Sulama birliklerinin bana borcu var. Git borcunu tahsil et. Zaten iki üç ay da bir çiftçinin hesaplarına desteklemeler giriyor, blokeni koyuyorsun onları da faiziyle birlikte tahsil ediyorsun. Bu işkence ne? İlçemde, Bozova’da 20 bin dönüm şekerpancarı DEDAŞ’ın enerji kesmesinden dolayı toprak altında çürüdü. GAP’ın başkenti, Mezopotamya’nın göbeğinde, Dicle ve Fırat’ın arasında olan Şanlıurfa’da, sen bu tarımı yapamıyorsan, Yozgat’ta mı yapacaksın? Kırşehir’in hali ne olacak? Nevşehir’in hali ne olacak? Kayseri’nin hali ne olacak?

"BİZ TARIM ÜLKESİYİZ"

Benim ülkem, herkes ülkesi ile övünür. Benim ülkem, ben ülke olarak bir Apple telefonu 20 bin Türk lirasına satıyorsam, bir Apple bilgisayarı 30 bin Türk lirasına satıyorsam, ben bir Boeing uçağını 150- 200 milyon dolara satıyorsam, tarımı ikinci plana atabilirim, olabilir. Ama biz tarım ülkesiyiz."

ASTRONOMİK FATURALAR

Çiftçinin astronomik faturalardan dert yandığını kaydeden Akşener şunları söyledi:

"Urfa'dan Batman'a başımızda öyle bir bela var ki DEDAŞ. Çiftçi ekip biçmek için hazır bekliyor. Öyle bir düzen kurulmuş ki kimsenin dermanı yok. Çiftçimiz astronomik faturalardan illallah etmiş. 300 bin lira, 500 bin lirayı bulan cezalar var. Sistem hem vatandaşın sırtında yük, hem de devletten vergi aşırıyor. Utanmıyor musunuz? Urfa'da öğrencilerimiz tabletsiz, gençlerimiz umutsuz, babalar çaresiz, tarlalar hüzünlü. Yağmur yerine yağan elektrik cezaları derman bırakmamış. Urfa sana küsmüş haberin olsun Sayın Erdoğan."

BORÇ HESAPTAN DÜŞÜYOR

Sarı'nın sözlerine dikkat çeken Akşener şöyle devam etti: 

"Mardinli çiftçi kardeşimin söyledikleri yenilir yutulur değil. Bir zulme dikkatinizi çekmek istiyorum. Çifçiye verilen destekleme primi var ya. O Ziraat Bankası’ndaki bir hesaba yatıyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yeni bir sistem kurulmuş. Çiftçinin alacağı önce o hesaba gidiyor ve DEDAŞ’ın alacağı varsa o paradan kesiliyor. Çiftçiye de hiçbir şey kalmıyor. Lafa geldi mi "çiftçimize şöyle prim verdik" böyle destek olduk diye hava atıyorsunuz."

"ADETA DERS NİTELİĞİNDE"

Akşener Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye yüklenerek şunları ifade etti: 

"Milletimiz bunu hak etmiyor. Şanlıurfalı çiftçi kardeşimizin söyledikleri damat bakanın ruh ikizi tarım bakanı için adeta ders niteliğinde. “Buralar çok verimli topraklar. GAP’ın yüzde 48’i tamamlandı ama yüzde 52’si kaldı.

'İstanbul’a Kanal yapacaklarına buraya sulama kanalı yapsınlar' diyor. 'Urfa, Mardin, Batman el ele verir birkaç sene de Hollanda’yı yakalar sonra da geçeriz.' diyorlar."

"TARIM BAKANINI PAKETLE"

Akşener Erdoğan'a seslenerek sözlerini şöyle bitirdi: 

"Bugüne kadar açıkladığın en iyi paket, damadını paketlemendi. Dolar anında bir lira düşmüştü. Bu kez de çiftçimize bir kez olsun iyilik yap bu kez de Tarım Bakanı'nı paketle. Şu mübarek ramazan önce milletimizi sevindir."

MERAL AKŞENER’DEN BAHÇELİ’YE ÇOK SERT ÇIKIŞ

Meral Akşener, Danıştay'ın "Öğrenci Andı" kararı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'yi eleştirdi. Şair Abdürrahim Karakoç'un "Akıncı" taşlamasıyla kararı eleştiren Akşener, "Danıştay kararına rağmen üç yıldır ortağına ‘andımızı okutun’ diyemeyenler, şimdi ise çıkmışlar genel kurul kararından sonra bu karara isyan ediyormuş gibi yapıyorlar. İbretlik gerçekten. Allah kimseyi böyle yoldan çıkarmasın. Abdürrahim Karakoç ne güzel söylüyor; 'Bindirmişler bir gemiye, rotasından haberi yok. Korkuyor, ’Türküm’ demeye, Atasından haberi yok. Derdi, davası oy için, seneyi satar, ay için, herkese çatar, bey için, ötesinden haberi yok'" dedi.

İYİ Parti TBMM grup toplantısı, öğrenci Dila Zühre Demirci’nin “Öğrenci Andı’nı” okumasının ardından başladı. Gruba hitap etmek için kürsüye çıkan Akşener'in gündeminde Danıştay'ın "Öğrenci Andı" kararı ve ekonomik reform paketi vardı. Akşener, “Erdoğan, siyasette alıştığın polisiye tedbirleri, ekonomiye uygulamayı artık bırak. Bu millet, polisiye tedbirlerin işe yaramadığını, daha önce tanzim satış kuyruklarında gördü” dedi.

Akşener'in konuşması satır başlarıyla şöyle:

"BÜYÜK ATATÜRK DENDİĞİNDE KAŞINTI TUTANLAR: Bu ülkede Mustafa Kemallere idam fermanı yazanlar oldu. Milletin meclisinin üzerine ordu gönderenler oldu. Bu ülkede milletine terörist diyenler oldu. Bu ülkede andımızı yasaklayanlar oldu. Aslında buna çok da şaşırmıyoruz. Çünkü onları anlayabiliyoruz. Andımızın sözleri ağır gelenler, elbette andımızı yasaklamak ister. Küçüklerini korumak yerine onlara göz dikenler elbette andımız okunmasın isterler. Oy hesabı dışında büyüklerini sayıdan saymayanlar, yaş almışına emeklisine sahip çıkmayanlar, elbette andımız duyulmasın isterler. Yandaşını milletinden çok sevenler, yükselme ve ileri gitme idealini elbette andımız bilinmesin isterler. Büyük Atatürk dendiğinde kaşıntı tutanlar, çalışmak yerine çalıp çırpanlar elbette andımız hatırlanmasın isterler. En önemlisi de Türk demenin bir ayırma değil, bir birliktelik arzusu olduğunu görmek istemeyenler, Türk Devleti’ni uçuruma sürükleyenler elbette andımızın son cümlesinde şaşkına dönerler. Ama o arkadaşlar hiç kusura bakmasın. Bizler hâlâ buradayız. Türk Devleti hâlâ burada. Cumhuriyet hâlâ burada. Çünkü bu topraklarda milletini ve memleketini özünden çok sevenler, kendilerini ve koltuklarını özünden çok sevenlere karşı her defasında galip gelmiştir. Her zaman da galip gelecektir.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE: Andımız inancımızda, sözümüzde, yaptıklarımızda ve yapacaklarımızdadır. Andımız milletimize duyduğumuz sevgide ve büyük güçlü ve sengin bir Türkiye’ye duyduğumuz özlemdedir. Andımız kahraman atalarımızın aziz hatırasında, Atatürk’ümüzün mirasındadır. Andımız kalplerimizde, andımız ruhumuzda, andımız irademizdedir. O nedenle andımıza el uzatmaya cüret edenlere inat, bir kez daha Ne Mutlu Türküm Diyene!

ABDÜRRAHİM KARAKOÇ NE GÜZEL SÖYLÜYOR: Bakanlıklarımız içinde ikisinin adını başında milli kelimesi vardır. Kafiye olsun diye değildir bu milli kelimesi. Zaten kafiyeli de değildir. Biri Milli Savunma Bakanlığı, diğeri de Milli Eğitim Bakanlığı’dır. İşte o nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın milli kimliğimize vurgu yapan, milli şuuru besleyen andımızla, yargı üzerinden mücadeleye girmesi acı olduğu kadar ironiktir. Yerli ve milliyiz diyenlerin aslında ne olmadıklarını göstermesi bakımından da bir o kadar öğreticidir. Biliyorsunuz, Danıştay’ın 2018 yılında verdiği ‘andımız yeniden okutulmalı’ kararının ardından bu kürsüden birçok defa kararı uygulayan çağrısı yaptım. Meclis grubumuz soru ve araştırma önergeleri verdiler. Tüm bu süreçte iktidardan da ortağından da daha doğrusu ortaklarından da ses çıkmadı. Danıştay kararına rağmen üç yıldır ortağına ‘andımızı okutun’ diyemeyenler, şimdi ise çıkmışlar genel kurul kararından sonra bu karara isyan ediyormuş gibi yapıyorlar. İbretlik gerçekten. Allah kimseyi böyle yoldan çıkarmasın.  Abdürrahim Karakoç ne güzel söylüyor; 'Bindirmişler bir gemiye, rotasından haberi yok. Korkuyor ‚’Türküm’ demeye, Atasından haberi yok. Derdi, davası oy için, seneyi satar, ay için, herkese çatar, bey için, ötesinden haberi yok…'

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:58
İkindi 16:13
Akşam 18:50
Yatsı 20:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1
Günün Karikatürü Tümü