Gaziantep Mitinginin Ayak Sesleri Devam Ediyor

Yuhalatmadı ama “Kıskananlar çatlasın” sloganını sahiplendi

GÜNCEL 28.05.2022, 07:55 28.05.2022, 08:19
Gaziantep Mitinginin Ayak Sesleri Devam Ediyor

Ali Babacan’ın Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi lideri kimlıiğiyle ilk kez kitlesel miting düzenlediği Gaziantep’te esnaf, ekonomiden yakınmasına rağmen henüz muhalefete destek vermeye hazır olmadığını ifade etti. Miting meydanında ise partililerin çoğunluğu eskiden AKP seçmeni olduklarını belirterek, ekonomiyi iyileştirmede Babacan’a güvendiklerini dile getirdi.

Türkiye’de normal koşullarda 18 Haziran 2023’te yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Genel Seçimler'in önünde henüz bir yıllık takvim bulunmasına rağmen seçim atmosferine girildiği gözlemleniyor. Bu kapsamda 9 Mart 2020’de kuruluşunda çekirdeğini iktidardaki AKP’nin yönetici kadrolarından ayrılanların oluşturduğu DEVA Partisi’nin de ilk kez Babacan, kurmay heyeti Başkanlık Kurulu üyeleriyle birlikte Gaziantep’te miting ortamında halka seslendi.

VOA Türkçe’nin mikrofon uzattığı, Gaziantepliler'in yanısıra Babacan’ın mitingini dinlemek üzere komşu Şanlıurfa, Kilis, Kahramanmaraş gibi kentlerden gelen partililerin çoğunluğu, “eski AKP seçmeni” olduklarını belirtirken, “ekonomi çok kötü, vahim” ifadeleriyle Babacan’a güvendikleri için desteklediklerini aktardı. DEVA Partililer, demokrasi için de Babacan’a destek verdiklerini söylerken, Babacan’ın bakan olduğu dönemde ekonomide sorun olmadığı görüşünü ifade etti.

Miting meydanında partililerden oluşan seyirci kitlesi sözkonusuyken, VOA Türkçe’nin nabız yokladığı Gaziantepliler ise, salgın dönemiyle birlikte ekonomik sıkıntılarına henüz çözüm sağlanmadığını belirterek, hem iktidara tepkili ama hem de muhalefet partilerine ise mesafeli yaklaşan tutumlarını ortaya koydu. Gaziantep’in tarihi hanlarındaki esnaf, Ramazan ayı bitimindeki bayram dönemiyle birlikte yerli turist hareketliliğinden memnun ancak bunun borçlarını ödemeye yeteceğinden kuşkulu olduğu düşüncelerini paylaştı. Babacan’ın kentte miting düzenlemesine rağmen muhalefetle ilgili kararını seçim döneminde vereceğini vurgulayan ve pek çoğu henüz AKP’den kopmamış olduğu gözlemlenen Gaziantepli esnaf, ekonomiye kimin, nasıl çözüm getirebileceği konusunda şüphe duyduklarını anlattı.

Yuhalatmadı ama “Kıskananlar çatlasın” sloganını sahiplendi

DEVA Partisi için miting alanı belirlenmesinde yaşanan engelleme sürecini anımsatan Babacan’ın ise, tur otobüsleri parkı için “Burası artık Demokrasi Meydanı” çıkışı meydanda alkışlarla desteklendi. Meydandaki halkın “yuh” tepkisi üzerine “Bizim lügatımızda yuh yok” diyen Babacan’ın mitinge yönelik engellemelere rağmen AKP iktidarını yuhalatmama tercihi dikkat çekti. Babacan, konuşmasına başlaması sırasında ceketini çıkartarak, kollarını sıvadığı beyaz gömleğiyle Türkiye siyasetindeki bir klasiği de gerçekleştirmiş oldu.

Partililerce AKP iktidarınca yapılan engellemelere ilişkin “Kıskananlar çatlasın” sloganı atılması üzerine ise “kıskançlık” olduğunu görüşüne katıldığını belirten Babacan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Adana’da miting niteliğindeki etkinliğini işaret ederek, “Sormayın arkadaşlar öyle bir kıskanıyorlar. Aynı gün aynı saat Adana’da gençlik şöleni yapıyorsun arkadaş. 20 yıllık parti oldunuz. Kıskananlar belli” ifadelerini kullandı. Bu sözleriyle siyasete atıldığı ilk siyasi parti olan AKP’nin DEVA Partisi’nin mitingi ile aynı zamanlamasını eleştiren Babacan, Gaziantep’teki miting meydanının belirlenmesindeki engellemeleri DEVA’ya karşı ikinci hamle olarak da tanımladı. Partiyi kurdukları günün ardından Sağlık Bakanlığı’nca ülkedeki ilk resmi Corona virüsü vakası yaşandığının kamuoyuna açıklandığını hatırlatan Babacan, ancak yasaklara ve engellere rağmen DEVA Partisi’nin çalışmalarını sürdüreceği mesajını verdi.

Bu arada sadece Türk Bayrağı ve parti bayraklarıyla hazırlık yapıldığı ve herhangi slogan içerikli pankartlar bulunmadığı gözlemlenen miting alanında, sadece “Türkiye’nin DEVA’sı hazır” sloganıyla Babacan’ın dev resmi kullanıldı. Sahne tasarımında ise Türk Bayrağı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafları kullanılırken; kürsü arkasında “Demokrasi, Atılım Derhal Bugün” sloganı üzerinde “Evet” mührü görünümü yer aldı.

Neden ilk kitlesel miting adresi Gaziantep seçildi?

DEVA Partisi’nin neden ilk miting adresi olarak Gaziantep’i seçtiğini anlatan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, öncelikle yaz mevsimi koşullarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde açık havada kitlesel etkinlikler yapılmasındaki zorluğa işaret etti. Tarım sektörü ve sıcak hava koşulları nedeniyle bahar mevsimi bitmeden bölgedeki illerde miting yapmayı öngördüklerini kaydeden Ekmen, ilk önce Şanlıurfa’nın düşünüldüğünü ancak burada Ramazan ayı sonunda bayram dönemi nedeniyle planlama yapılmadığını anlatarak, Gaziantep İl Teşkilatı’nın ise ilk miting adresi konusunda talepte bulunması üzerine burada karar kılındığını ifade etti.

Gaziantep’in aynı zamanda Anadolu’daki iş dünyasındaki önemli adreslerden biri olduğunu da vurgulayan Ekmen, ekonomik açıdan kentte ciddi sorunlar yaşandığını ve bu bakımdan da Gaziantepliler'le temas içerisinde olduklarını aktardı. Ekmen, bugünkü mitinge Gaziantepli iş dünyası ve esnaf tarafından nasıl ilgi gösterileceğine ilişkin ise “Maalesef halen korku iklimi sözkonusu. AKP’yle geçmişten itibaren bağı olan insanlar halen bizlerle birarada görünme konusunda çekinceler yaşıyor. Ama ekonomi yönünden ciddi şikayetleri var. Bunları bizimle paylaşıyorlar” bilgilerini verdi.

Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar da, Gaziantep’te il teşkilatıyla ilk miting için hazırlık sürecinde hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını ancak AKP iktidarı kaynaklı engellemelerin ardından beşinci adreste bugün miting yapabildiklerini söyledi.

Demokrasi Meydanı’nda muhalefete izin verilmedi

Gaziantep Valiliği ve AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle yaşadıklarını engelleme sürecini anlatan DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya’nın verdiği bilgiye göre; ilk önce 29 Nisan’da kentin merkezindeki İstasyon Meydanı, Balıklı Meydanı ve Gaziler Caddesi için şeklinde üç seçenekli başvuru yapıldı. Valilikçe Demokrasi Meydanı için başvuru yapılması yönünde sözlü yanıt verilmesi üzerine DEVA Partisi’nin ilk teşkilatı, bu yönde başvurusunu yeniledi. Valilikçe Demokrasi Meydanı’nda miting yapılması için “uygun” görüşüyle ilk anda izin verilirken, DEVA Partisi’ne il teşkilatından miting sorumlularıyla ilgili forma da onay verildi. Ancak 2 Mayıs’tan itibaren bugün için miting yapılacağı kamuoyuna ilan edilirken, kent halkına da kısa mesajlarla duyuru yapılması üzerine Gaziantep Valiliği, DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya’ya “Demokrasi meydanını size veremiyoruz” şeklinde sözlü bilgi iletti.

DEVA Partisi’ne Demokrasi Meydanı’nın verilmesinden vazgeçilmesi sürecinde, Gaziantep Valisi Davut Gül imzalı başvuru belgesine “uygun” ifadesi yanına üç gün sonra “değildir” ifadesi düştüğü iddia edildi. DEVA Partisi, sözkonusu değişikliğin öncesi ve sonrasındaki belge görüntüsünü sosyal medya aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. Kaya da, aynı el yazısıyla, farklı bir kalemle “değildir” yazıldığını söyledi. Oysa Gaziantep Valiliği, 5 Mayıs’ta DEVA Partisi’ne teslim ettiği miting düzenleme kurulu evrakında halen Demokrasi Meydanı’nda miting yapılacağı notu görünüyordu. Valilik, bu paylaşımlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı ancak henüz adli işlem başlatmadı.

DEVA Partisi, gerilimi tırmandırmamak amacıyla üç alternatif meydan için teklifini yinelemesine rağmen başvurusu reddedildi. Sonrasında valilikçe kentin tarihi merkezine yakın Gaziantep Kalesi’nin eteklerinde, 14 Şehit Anıtı arkasındaki tur otobüsleri park alanı miting meydanı olarak adres gösterildi.

Miting alanı belli olmasına rağmen bu sefer AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin DEVA Partisi’nin tanıtım afişlerini engellemesi gündeme taşındı. Ertuğrul Kaya, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden 20 kavşakta afiş asılması için izin istediklerini belirterek, ancak kendilerine dün saat 16.35’te yani hafta içi mesaisi bitimine 25 dakika kala kendilerine valilikten izin alınması gerektiği yönünde yazı iletildiğini açıkladı. Kaya, hukukçu kimliğini de anımsatarak, hukuken söz konusu kavşaklar için afişleme izni verecek makamı belediye olarak vurguladı. Bu engellemeye karşı Kaya ve il teşkilatı üyelerince bedenleri üzerinde afiş taşımaları da sözkonusu oldu.

Bu arada Babacan'ın mitingiyle ilgili AKP'li isimlerce henüz alan boş iken çekilmiş fotoğraflarla DEVA Partisi'nin diğer illerden teşkilatlarını getirmesine rağmen alanı dolduramadığı iddia edildi.

Bununla birlikte, DEVA Partisi yönetimi ise miting sırasında meydan doluyken çekilmiş kareleri paylaştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü