Erdoğan İmzaladı... Devletin 172 Bin Metrekare Arazi Verdiği Ethem Sancak'ın Yeğeni Murat Hangi FETÖ Sanığını Kurtarmaya Çalışmıştı...

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre; iktidara yakınlığı ile bilinen iş insanı Ethem Sancak'ın yeğeni Murat Sancak'a....

GÜNCEL 04.12.2020, 17:42
Erdoğan İmzaladı... Devletin 172 Bin Metrekare Arazi Verdiği Ethem Sancak'ın Yeğeni Murat Hangi FETÖ Sanığını Kurtarmaya Çalışmıştı...

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre; iktidara yakınlığı ile bilinen iş insanı Ethem Sancak'ın yeğeni Murat Sancak'a İstanbul'da 172 bin metrekarelik arazi verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda şu ifadeler kullanıldı: "İstanbul ili, Silivri ilçesinde bulunan ve ekli haritada sınırları gösterilen alan, Maxicells İlaç Sanayi Anonim Şirketine münferit yatırım yeri olarak tahsis edilmiştir. Söz konusu yatırımcı tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatırılacak tutar, sabit yatırım tutarının binde biri olarak belirlenmiştir."

3 YIL HİÇBİR ŞEY YAPILMADI

Murat Sancak 2017 yılında; SGK, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay’la ‘plazmadan yerli ilaç üretme tesisi kurmak’ için protokol imzalamıştı. Sancak'a ait, 10 Milyon TL sermayesi olan Maxicells şirketi tarafından hazırlatılan proje tanıtım dosyasında Silivri’deki araziye inşa edilecek fabrikanın maliyetinin 4.7 milyar TL’yi bulacağı ifade edilmişti.

Söz konusu ihale kapsamında Türkiye'de beş kan toplama merkezi kurulması gerekirken üç yıllık süre zarfında ne bir tek toplama merkezi için çakılmamıştı. Aynı firmanın; Avrupa'dan Türkiye'ye bir yıldan az kullanım ömrü olan kan ürünü sokulmasının yasak olmasına karşın; proje kapsamında kullanım ömrü üç ay olan ürünleri ithal ettiği ortaya çıkmıştı.

Şirket 21 Ekim 2020 tarihinde ‘plazma ürünleri elde edilmesi projesi’ kapsamında ‘kan fransinasyonları, bağışıklık sağlayan ürünler ve ilaç üretim tesisi’ için ÇED süreci başlattığını açıklamıştı.

Peki 10 milyon TL sermayeli şirket kime aitti? AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’a…

 Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun kaleme aldığı Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan Metastaz adlı kitapta Sancaklara ait dikkat çeken satırlar yer almıştı.

İşte Metastaz’da yer alan o kısım:

Bu süreçte kritik bir gelişme daha yaşandı. (FETÖ'den ceza alan işadamı) Ahmet Küçükbay, etkin pişmanlıktan yararlanarak FETÖ itirafçısı oldu. İsmini verdikleri arasında AKP’liler de vardı:

“Toplantılara o dönemde cemaatin İzmir sorumlusu olarak bilinen Bekir Baz gelirdi. 2010’dan 2013’e kadar Möven-pick Otel’de haftanın her salı günü yapılan toplantılara benimle birlikte Rıza Akça, Necip Kalkan gibi 20-25 kişi katılırdı. Hatta 2-3 sefer Telekom Bölge Müdürü Y.Y. bu salı toplantılarına katıldı. Ayrıca, Ramazan aylarında gruptaki işadamları ile

Bekir Baz ve yardımcılarının bulunduğu yerde bürokratlardan eski İzmir Valisi Cahit Kıraç, eski Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, eski Manisa Valisi Celalettin Güvenç (Halen AKP milletvekili), eski İzmir başsavcılarından Celal Kocabaş’ın geldiğini hatırlıyorum. 2012’de Necip Kalkan’ın Bayraklı Seyir Tepe’de bulunan restoranda düzenlediği yemekli toplantıya Bekir Baz, Zafer Dokan, Hikmet Alcan katıldı. Aynı yıl çiftliğimdeki iftara Cahit Kıraç, Hüseyin Avni Coş ve Celalettin Güvenç katıldı.”

Bekir Baz’ın FETÖ’nün Ege Bölge İmamı olduğunu hatırlatalım. Necip Kalkan ise geçen dönem AKP’den milletvekiliydi. Görülüyor ki FETÖ toplantıları siyasette kritik yerlere uzanıyordu.

Küçükbay, FETÖ gerekçesiyle kapatılan kanalını da o dönem AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu’nun telkinleriyle kurduğunu anlatıyordu.

Yandaş medya temizleme işinde Küçükbay’ın anlattıkları bu kadar değildi. AKP medyasının işleyişini anlamamızı sağlayacak hikâyeler de aktardı. Hem Küçükbay’ın itiraflarından hem de savcılık iddianamesinden anlıyoruz ki, olağan FETÖ şüphelisi Ahmet Küçükbay’a birileri “bir ihtimal daha var” demişti.

Şöyle ki...

Tutuklanmadan önce, o dönem Sabah gazetesinden Rasim Ozan Kütahyalı ve Star’da yazan Cem Küçük, Küçükbay’ın FETÖ ile ilgili olduğunu yazmışlardı. Küçükbay’ın iddiasına göre, kendisi tam da iki ismin kendisinin FETÖ’cülüğünü yazdığı Kasım 2015’te FETÖ ile arasına mesafe koymayı seçmişti. Ancak kendileri de FETÖ ile bağlantıları olan iki yazar, bu tarihte Küçükbay’ı yazmaya başlamışlardı.

İşadamı Selim Gökdemir’le görüştüğünü söyleyen Küçükbay’ın ifadesinden okuyalım:

“Gökdemir bana ‘Ahmet abi bu yazılan çizilenleri gördükçe çok üzülüyoruz. Sen biraz ağır adamsın, senin siyasi çevren de fazla yoktur; eğer müsaade edersen, bu konu ile ilgili ben birkaç görüşme yapayım. Bu Rasim bunları neye göre kime göre yazıyor, benim Serhat Albayrak ile aram iyi, onunla bu konuyu konuşmak istiyorum’ dedi. Ben de kendisine yaşamış olduğum üzüntüyü ve rahatsızlığı dile getirerek, ‘Sen bir görüş bakalım, ne yapabiliriz’ dedim. Pazartesi günü Selim Gökdemir’in aynı iş merkezinde bulunan ofisine gittim. Selim ile yaptığımız görüşmede kendisi bana ‘Senin için Serhat Albayrak ile görüştüm. Önce Sabah gazetesinde bir röportaj yapağız. Ayrıca Ensar Vakfı’ndan birkaç kişi ile görüştüm; biliyorsun Sayın Cumhurbaşkanımız Ensar Vakfı’nı sever, değer verir... Buraya bir miktar yardım yapacağız; birkaç hafta içerisinde de bu sorunlar ortadan kalkacak’ dedi. Ben de, tamam o zaman, ne yapmamız lazımsa yapalım, dedim. Bunun üzerine kendisi bana ‘Abi sen ilk başta 3.000.000,00 USD bir bağış yap, daha sonra bakarız’ dedi. Ben de bu rakamı duyunca önce şok oldum. Kendisine ‘Neyin bağışıymış bu, bu kadar bağış mı olur, peki nasıl yapacakmışız bu bağışı, hangi bankaya nasıl yatıracakmışız’ dedim. Kendisi ‘Yok abi sen bana bu parayı yarın na- kit getir elden’ dedi.

Ben de bu yardımda şirket veya kendi isminin olup olmayacağını, bu şekli ile isminin hiçbir şekilde geçmeyeceğini, yıllardır bu bağışları resmi olarak yaptığımı dile getirdim.”

Devamındaki “çabalarını” Küçükbay şöyle anlatıyordu: “Kendim, Sabah gazetesi üst düzey sorumlusu olan, Kütahyalı’nın patronu niteliğindeki Serhat Albayrak’tan randevu talep ederek, kendisiyle görüşmek üzere İstanbul’a gittim. Kendisi ile yaptığımız 1-2 saatlik görüşmede, Kütahyalı’nın benim hakkımda yapmış olduğu karalamalardan rahatsızlık duyduğumu ve Rasim hakkında suç duyurusunda bulunduğumu, bu konuya bir çözüm bulmak amaçlı geldiğimi, hatta bu konu ile alakalı Selim Gökdemir’in kendisi ile görüşerek aracılık yaptığını dile getirdim.”

Görüşmeden sonra Sabah’taki yayınlar kesilirken, Küçükbay çalışmalarına devam ediyordu:

“Yine aynı tarihlerde Star gazetesi grubundan olduğunu bildiğim ve tanıdığım Mesut Sancak‘ı kendi kullandığım telefon numarasından aradım. Durumu kendisine aktardığımda, medya sorumlusunun yeğeni Murat Sancak olduğunu, onunla görüştükten sonra bana dönüş yapacağını söyledi. Mesut ertesi gün bana dönüş yaparak, Murat’ın Cem Küçük ile görüştüğünü söyledi. Benim hakkımdaki köşe yazılarını ve Kanal 24’teki ifadeleri sorduğunda ise, Cem Küçük kendisine İzmir’den bilgi geldiğini, halen benim FETÖ’cü olarak işlere devam ettiğimin bilgisinin verildiğini söylemiş. Murat da kendisine ‘Ahmet Küçükbay’ı bir araştıralım, böyle bir durum var mı, yok mu, bir bakalım; ondan sonra yazarsın’ demiş. Bu konuşmadan sonra da Cem Küçük benim hakkımda yazıları yazmayı bıraktı.”

FETÖ ile ilişkisini kestiğini AKP’li Sancaklara anlatan Küçükbay için seferberlik durumu sürüyordu:

“Murat bana ‘Abi o zaman ben sana İzmir muhabirimizi göndereyim, ona bir röportaj ver. Verdiğin röportajı Star gazetesinde yayınlayalım’ dedi. Yaklaşık 1 saat konuştuktan sonra onların yanından ayrıldım. Olayın üzerinden birkaç gün geçti ve Star gazetesinin İzmir muhabiri işyerime geldi. Benimle bu hususlarla ilgili röportaj yaptı. Yaşadıklarımı ayrıntılı olarak muhabire anlattım ve 26 Kasım tarihli Star gazetesinde bu röportaj ‘Paralele çeteye geçit yok’ başlığıyla yayınlandı. Cem Küçük bu röportajdan sonra aleyhime olan yazı ve konuşmalarını, Star grubundaki gazete ve televizyonlardan birden kesti.”

Evet, 26 Kasım 2015’te, Star gazetesinde, “Paralele çeteye geçit yok” başlığıyla, FETÖ’cü Ahmet Küçükbay’ı adeta “FETÖ’yle mücadele şampiyonu” ilan eden bir röportaj yayımlanıyordu. Star’ın arşivinde hâlâ o haberi bulabilirsiniz.

İkinci para isteyen ise Hüseyin Sarıçiçek’ti. Yandaş medyanın “FETÖ ile mücadeleye karar vermiş eski FETÖ imamı” diye kahramanlaştırdığı Sarıçiçek’in ne işler çevirdiğini savcının satırlarından aktaralım:

“Hüseyin Sarıçiçek isimli şahsın, Ahmet Küçükbay isimli şahıstan, içinde bulunduğu durumdan faydalanarak, şahsı bitirmeye çalıştığı ve maddi olarak kendisine menfaat sağlamaya çalıştığı yönünde twitter yazışmalarının olduğu...”

Gerçekten de dosyada, Sarıçiçek’in Küçükbay’ı “yolacağını”, bizzat bu ifadeleri kullanarak söylediği konuşmalar vardı.

Nitekim “eski FETÖ imamı” Sarıçiçek, FETÖ sanıklarından para istemekten tutuklandı.

Ancak bugün adını arattığınızda, tesadüf bu ya, “FETÖ şüphelisi yolma” döneminde Cem Küçük ve Rasim Ozan Kütahyalı ile yaptığı televizyon programı karşınıza çıkıyordu. İki yazar, 2015’te ne karşılığında Küçükbay’ı yazdıklarını, neden bir anda sustuklarını anlatırlarsa meseleyi daha iyi anlarız. Zira, belgelere göre, Bank Asya kredisiyle aldıkları eve bunu sormak için gelen polisler kendilerini bulamamışlardı.

Ve sahi, gazetelerinde o gün Küçükbay’ı öven röportaja neden sessiz kalmışlardı? Küçükbay’ın kendileri hakkında, yazdıkları gazetede “iftira edenler elbet bir gün mahcup olur ve hesabını verir” diye çıkışmasına, neden çıt dahi çıkarmamışlardı?

Evet, bu olayı gündeme getirmemizin ardından Cem Küçük bir açıklama yaptı. Durumu şöyle açıkladı:

“Bana ‘yazma’ dendi. Patronum (Murat-Ethem Sancak) bana ‘yazma’ dedi. Beni çağırıp ‘Ahmet Küçükbay’ı yazmayacaksın’ denirse, patronuma ben ne diyeceğim?”

İnanırsanız, FETÖ ile mücadelede patronun “sus” işareti yapması yetiyordu! Operasyon kuşları var Sadece bu kadar da değildi...

FETÖ’cü Küçükbay kendisine operasyon yapılacağını bile, önceden AKP’lilerden öğrenmişti. “Yok artık” demeyin. Sancaklar’ın Küçükbay için seferberliğini anlatmıştık...

Peki nedendi? Ticari ilişkileri deştikçe yalnız Topbaşlar’ın değil,

Sancaklar’ın da Küçükbaylar’la zaman zaman yan yana geldiğini görüyorduk.

En bilineni, İzmir’de Basmane Çukuru olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi satışı sürecinde Sancak ve Küçükbay’ın kurdukları İzmir Girişim Grubu Konsorsiyumu idi. FETÖ imamlarının, İzmir’de işadamlarını haftalık olarak bir araya getirdiğini öğreniyorduk. İtiraflara göre, bu toplantılara Küçükbay’la birlikte Mesut Sancak da katılıyordu.

Gelin görün ki, Küçükbay ile Sancak öyle anlaşılıyor ki, bunun ötesine de geçmişlerdi. Şöyle ki, polis Küçükbay’a operasyon hazırlarken, içerden birileri Sancak’a bilgi uçuruyordu. Sancak da Küçükbay’a haber veriyordu.

“Savcı yanılmış olabilir mi” diyerek, inceleme raporlarından Ahmet Küçükbay-Mesut Sancak arasında Viber programıyla yapılan yazışmalara baktık:

“M.S: Abi uyudun mu? Önemli olabilecek bir bilgi.

A.K: Hayırdır?

M.S: Birkaç gün içinde şirkete operasyon olabileceği yönünde bilgi ulaştı.

A.K: Ne gibi?

M.S: Operasyon hazırlıyorlarken, eski bir arkadaş duymuş. Çalışma yapanlar konuşurken yanlarındaymış. Eski bir ortak arkadaşımızla bana haber göndermiş.

A.K: Maliye mi, polis mi, kim?

M.S: Polis.

A.K: Anladım, daha fazla bilgi alabilirsen bana ilet.

M.S: Olur.”

Çok açık görülüyordu.

“Küçükbay’ın FETÖ’cü olmadığı” şeklinde açıkça yalan haberler yapan Sancaklar, bununla da kalmamıştı. Polis içindeki “kuşlarıyla” Küçükbay’ı da uyandırmıştı. Ne karşılığında? Küçükbay’a bu kadar “hizmet” nedendi?

İşte “patronlarıma ben ne diyeceğim” diye mahcubiyet belirten Cem Küçük itiraflarının gelip dayandığı nokta buydu.

Kaynak: Odatv ve Cumhuriyet

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 20 40
3. Leicester City 20 39
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 18 33
8. Chelsea 20 30
9. Arsenal 20 30
10. Aston Villa 18 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Wolverhampton 20 23
14. Crystal Palace 20 23
15. Burnley 19 22
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 20 18
18. Fulham 19 13
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 20 8
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
Günün Karikatürü Tümü