Elazığ Esnafı Deprem ve Virüsün Yaralarını Kredi İle Sarıyor

6 bine yakın esnafın başvuruda bulunduğu kentte 4 bin esnaf faizsiz krediden faydalanmak için başvurusunu tamamladı.

Elazığ Esnafı Deprem ve Virüsün Yaralarını Kredi İle Sarıyor

Elazığ'daki depremin ardından bazı esnaflar dükkanlarını boşaltmak zorunda kalmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, iş yerlerini kapatan ya da işleri bozulan esnafa Halkbank 50 bin TL’ye kadar 5 yıl vadeli faizsiz kredi sağlayacağını açıklamıştı. 6 bine yakın esnafın bulunduğu kentte 4 bin esnaf faizsiz krediden faydalanmak için başvuru yaptı.Deprem nedeniyle hasarlı iş yerlerini boşaltmak zorunda kalan esnaf yeniden ticari faaliyetlerini sürdürebilmek için kredi başvurusunda bulundu. 16 bin esnafın bulunduğu kentte 4 bin esnafın 50 bin liralık faizsiz krediden faydalanmak için başvuruda bulundu.

İŞLERİ BOZULAN ESNAF YER ARAYIŞINDA

Kredi talebinin 3 Şubat'ta başladığını belirten Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz, şu ifadeleri kullandı:

* 4 bin esnafımız bu krediye müracaat etti. İlçelerimizle beraber şehrimizde toplam 16 bin küçük esnaf var. İlk günlerde çok yoğun bir şekilde esnaflarımızdan kredi talebi vardı.

* Zaman ilerledikçe esnaflarımızın kredi başvuruları asgariye indi. Tahminen kredi talebi başvuruları bir buçuk iki ay daha devam eder, Nisan sonunda ise biter diye düşünüyorum.

* Şu an Elazığ'daki esnafları durumuna baktığımız zaman özellikle Mustafapaşa, Rüstempaşa, Sürsürü ve Abdullahpaşa mahallesinde bulunan esnafların diğer bölgedeki esnaflara göre durumu daha kötü.

* Örneğin Abdullahpaşa Mahallesi’nde kahvesi bulunan bir esnafımızın kahvesi yıkılınca bir daha öyle bir ortamı ve yüksek bir müşteri sayısını bulması zor olur. Aynı şekilde bakkallar ve buna benzer farklı sektörde bulunan esnaflar tekrardan işlerine devam etmek için yer arıyorlar.

* Devletimiz esnafımızın biraz nefes alması için hem kredi bazında hem de vatandaşlarımızın erzak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm kesesini Elazığ'a açmıştır.

İCRALIK OLAN ESNAF KREDİ ALAMAYACAK

50 bin TL'lik kredi talebinde bulunan ancak icra takibi olan kişilerin krediden yararlanamayacaklarını ifade eden Kurnaz, açıklamalarına şöyle devam etti:

* Siz icralık olacaksınız bir de gelip bu faizsiz krediden faydalanacaksın öyle bir şey olabilir mi? Devlet o zaman her vergi levhasını alan esnafa bankadan 50 bin lira al git bu mümkün olur mu?

* Zaten o kişi borcunu ödemeyerek bir güvensizlik oluşturmuş kaldı ki o krediyi alması durumunda yine takibe gidecek.

* Devlet vatandaşın yaralarını sarmak adına faizsiz kredi açtı ama burada da kredi talebinde bulunan vatandaşın düşünmesi lazım; ben bu parayı alacağım ama sonrasında nasıl ödeyeceğim diye kendisine sorması lazım. Kredi alımlarının belli kuralları vardır bu kurallara uyan herkese bu kredi verilir.

Hamza Gür

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER