Çin'den Tahliyeler Devam Ediyor

Uçak ile içinde bulunan malzemeler de Hava Kuvvetlerine bağlı kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) uzmanlarınca arındırma işlemine tabi tutulacak.

Çin'den Tahliyeler Devam Ediyor

Çin’de başlayan ve dünyanın birçok ülkesine yayılan ölümcül Koronavirüs salgını nedeniyle Vuhan’dan tahliye edilen 32 Türkiye vatandaşının da aralarında bulunduğu 42 yolcuyu taşıyan ambulans uçak Ankara’ya indi. Vuhan’dan gelenler için Ankara’da 14 günlük karantina süreci başladı.

Yeni tip koronavirüs salgınının yaşandığı Çin’in Vuhan kentindeki, 32’si Türk 42 kişiyi taşıyan uçak, Ankara’ya geldi.

Sağlık Bakanlığınca planlanan tahliye operasyonu için ambulansa çevrilen Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400 M tipi askeri kargo uçağı, yaklaşık 32 saatlik tahliye operasyonunun ardından, alınan tedbirler çerçevesinde Etimesgut Askeri Havalimanında hangarların arkasındaki en uzak alana çekildi.

Uçaktaki 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve bir Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 yolcu ile mürettebat, teknik ekip ve sağlık personelinden oluşan toplam 62 kişi, 17 ambulans ile Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne götürülecek.

Uçak ile içinde bulunan malzemeler de Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) uzmanlarınca arındırma işlemine tabi tutulacak. KBRN gaz maskesi ve KBRN kıyafeti giymiş personel tarafından özel kimyasallar ve teçhizat kullanılarak, uçağın iç ve dış arındırma işlemleri yapılacak. Sonrasında da meydana kurulan KBRN Dekontaminasyon Çadırı’nda her uçak personeli için tek tek arındırma işlemi gerçekleştirilecek.

Uçakta bulunanlar, 14 gün boyunca tek kişilik odalarda gözlem altında tutulacak ve 3 günde bir her birinin tetkikleri yapılacak. Yemek dahil tüm hizmetler tek kullanımlık malzemelerle verilecek ve tüm atıkları tıbbi atık olarak değerlendirilip özel poşetlerle atılacak.Sağlık Bakanlığınca planlanan büyük tahliye operasyonu kapsamında, 2 enfeksiyon uzmanı, 4 enfeksiyon kontrol hemşiresinin de yer aldığı Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M tipi uçak dün saat 12.05’te Çin’in Vuhan kentine hareket etmişti. Uçakla, Çin’e tıbbi yardım malzemesi de taşınmıştı.Ambulans uçağa çevrilen askeri kargo uçağı, gece saatlerinde Çin’in Vuhan kentine ulaşmıştı. Planlama kapsamında tahliye edilecek vatandaşlar, uzman ekiplerce sağlık kontrolünden geçirildikten sonra uçağa alınmış ve uçak, dönüş için sabah saatlerinde Çin’den Türkiye’ye hareket etmişti.

BAKAN KOCA: CORONA VİRÜS TANISI KONAN HASTA YOKSağlık Bakanı Koca, havalimanında açıklama yaptı. Koca, “Aileleriyle birlikte 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan, 1 Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 kişi Türkiye’ye getirildi. Bu yolculuk sırasında alınması gereken tüm tedbirler yerine getirildi. Hiçbir hastamızda hastalık belirtisi olmadığının, sağlıklı olduğunu doktorlarımız ifade ettiler. Her hastanın bir odada 14 gün boyunca kontrolü yapılacak. Ülke olarak tedbirlerimizi erkenden aldık. Türkiye’de Corona Virüs tanısı konan hasta yok” açıklamasında bulundu.Sağlık Bakanı Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini arayarak inen yolcuların sağlık durumu hakkında bilgi aldığını söyledi.

Ankara Etimesgut Havalimanı’nda gazetecilere açıklama yapan Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen şu ifadeleri kullandı:

Kriz masası oluşturduk. Virüsün hızlı bir şekilde yayılmasının sebebi Çin’deki yılbaşı tatili. Tatil sebebiyle 3 milyar seyahat gerçekleştiriliyor.Vuhan’daki vatandaşlarımızın konumlarını haritada tespit ederek onları nasıl götüreceğimizin planını yaptık.Vatandaşlarımızın hiçbirinde virüs tespit edilmedi. Vatandaşlarımızın hiçbirini orada bırakamazdık.6 vatandaşımız gelmek istemedi. Sosyal medya platformlarında kimlik bilgileri paylaşılmış, bunun kendileri için çok hassas olduğu takdirinde bulunan bazı vatandaşlarımız gelmekten vazgeçti.Tahliye uçağında bulunan Anadolu Ajansı muhabiri Mesut Tankulu, NTV yayınında şöyle konuştu:

“Hasta gibi bir muamele görmek istemiyorlar. Hepsi sağlam, sağlıklı bireyler. Öksürdüklerini bile görmedim. Tüm kontrolleri yapıldı. Tahliyenin son aşamasına kadar her şey sorunsuz gerçekleşti. Herkesin eldivenleri, malzemeleri saat başı değiştirildi, elleri ve elbiseleri temizlendi. Kendilerine özel kumanyalar dağıtıldı. Vuhan’da sadece maske takanları gördük ancak uçakta bulunanlar koruyucu tulumlarını giymişti.”

Hamza Gür

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER