''Birincisi Korkuyorum, Çünkü Nereye Çomak Soktuğumun Farkındayım, Parasal Büyüklükleri, Bu Para İçin Nereler Yapıldığını... Korkutucu Bir Alana...''

Erdoğdu, kapsam dışı bırakılan maddenin ne olduğunu anlattı ve muhalefet liderinden destek istedi: "Nereye çomak soktuğumun farkındayım. Parasal büyüklükleri, bu para için nereler yapıldığını..."

GÜNCEL 02.01.2021, 14:00
''Birincisi Korkuyorum, Çünkü Nereye Çomak Soktuğumun Farkındayım, Parasal Büyüklükleri, Bu Para İçin Nereler Yapıldığını... Korkutucu Bir Alana...''

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Milli Görüş’ün yayın organı TV5’de yayınlanan ve Hasan Basri Akdemir’in sunup, Ekonomist İbrahim Kahveci’nin daimî konuk olarak katıldığı “Ekonomi ve Ötesi” programına katıldı.

Geçmişte Türkiye’de Hazine Müfettişi olarak görev yapmış; Dünya Bankası, IMF ve AB’de de müfettişlik yapmış olan Erdoğdu, programda, hükümetin “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi”ni yasalaştırırken, Mali Eylem Görev Gücü FATF’ın izleme kriterleri arasında yer alan, siyasetçilerin ve bürokratların hesap hareketlerinin de izlenmesini içeren 12’nci maddesini nasıl kapsam dışı bıraktığını anlattı.

Erdoğdu, "Tayyip Erdoğan bir inancın sembolü olduğuna inanıyor. Tayyip Erdoğan eğer bu yasayı (siyasi etik) çıkarmazsa, çevresindekiler zenginleşmeye devam ederse, bir daha bu ülkede kimse müslümanlara güvenmeyebilir" dedi.

Erdoğdu, "Allah aşkına, Muhammed aşkına, Tayyip Erdoğan'dan veya Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kim buna engelse korkmaya gerek yok. Bir gün de rüşvet ve yolsuzlukla ilgili hutbe okuyun. Siz kanaat önderisiniz. Cemaat sizi dinler. Günah mıdır? Cürüm müdür? Bunu yapan cehennem ateşinde yanacaksa onları uyarın. Bunu yapmazsanız, insanların imanı zayıflayabilir. Çünkü bu ülkeyi kendisine 'Müslümanım' diyenler yıkarsa, ki yıkılışa doğru çöküşe doğru gidiyoruz, hepimiz altında kalacağız. Ama üzerimize yıkılanlar bunlar olacaklar." diye konuştu. 

Nereye çomak soktuğunun farkında olduğunu söyleyen Erdoğdu, muhalefet liderlerinden de destek istedi: 

"Ben bu işin özellikle bayraktarı olmak istemiyorum. Birincisi korkuyorum. Çünkü nereye çomak soktuğumun farkındayım. Parasal büyüklükleri, bu para için nereler yapıldığını... Korkutucu bir alana girdiğimi biliyorum." 

CHP’li Aykut Erdoğdu, devletlerin kendi ülkelerinde rüşvet, yolsuzluk, kara para aklama, teröre maddî kaynak sağlama, insan kaçakçılığı gibi suçlarla mücadele etmelerinin yeterli olmayacağı, bunların önüne geçilebilmesi için ancak bütün devletlerin iş birliği halinde mücadele etmeleri gerektiği düşüncesiyle, 1989 yılında OECD nezdinde bir organizasyon kurulduğunu söyledi. Aydoğdu, FATF isimli bu organizasyona Türkiye’nin de üye olduğunu hatırlattı.

FATF’ın 40 tavsiyesi, 11 tane de izleme kriteri olduğunu belirten Aydoğdu, her ülkenin bu 11 kritere göre takip edildiğini, en kritik durumda olan ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu söyledi.

Aydoğdu, “En sonunda Türkiye’ye dediler ki, ‘Sendeki rüşvet ve yolsuzluk bizim ülkelerimize de bulaşıyor. Ya bu kurallara uyarsın, sen de rüşvet ve yolsuzlukla mücadele edersin, ya da ben seni kara listeye alırım.’ Eğer senin ülken gri veya kara listedeyse, senin ülkende yapılan tüm işlemler, hemen ‘şüpheli işlem’ kabul ediliyor, soruşturmaya tâbi oluyor” diye konuştu.

12. MADDENİN ÖNEMİ

Türkiye’nin, söz konusu 40 tavsiye kararından 11’ine uyduğunu, 17’sine kısmen uyduğunu ancak 7 ve 12 numaralı tavsiye kararlarına uymadığını belirtti.

Özellikle 12 numaralı tavsiye kararının, bu mücadelenin bel kemiği olduğunu vurgulayan Aydoğdu şunları kaydetti:

“FATF demiş ki, ‘Bir yıl içinde bunu çıkartmazsanız, sizi önce gri listeye, sonra da kara listeye alacağım.’ Tam o bir yıl dolduğu gün, apar topar Meclis’e bir yasa tasarısı getirildi. 7 nolu öneriyle ilgiliydi bu. 7 nolu öneri, nükleer silah üreten ülkelerin finansmanının engellenmesi. İşte Kuzey Kore, İran gibi ülkeler. Bu, Reza Zarraf meselesi üzerinden Türkiye’nin başını kısmen belâya sokuyor; ama 12 nolu öneri kadar başını belâya sokmuyor. 12 nolu öneri, şu: Diyor ki, ‘Siyasî nüfûz sahibi kişilerin mal varlığı hareketlerinin izlenmesi’… Yani bu, şu demek: Siyasî nüfûz sahibi kimse dediğimiz kimdir? Kamu adına kendisine yetki emanet edilmiş kişiler. Bunlar milletvekili, parti genel başkanı, bakan, bakan yardımcısı, müsteşar, cumhurbaşkanı olabilir, ordu komutanları, generaller, emniyet müdürleri, Merkez Bankası gibi kurumların başkanları olabilir veya TOBB başkanı TÜSİAD başkanı gibi sivil toplum örgütleri… FATF diyor ki, ‘Bunların listesi hazırlanacak. Bu kişiler, bankalarda, tapu dairelerinde, borsada, sermaye piyasalarında işlem yaptıklarında, eğer işlem şüpheliyse bu işlemlerin izlenmesi gerekiyor’ diyor. ‘Şüpheli işlem’ ne demek? O kişinin hayatının olağan akışına aykırı işlemler, şüpheli işlemlerdir.

Meselâ benim Aykut Erdoğdu olarak şimdiye kadarki gelirim, mal varlığım belli. Diyelim ki ben, bir anda İstanbul Boğazı’nda 30 milyon dolarlık yalı alırsam, bu benim malî gücümle orantılı bir durum değildir ve ‘şüpheli işlem’dir. Veya şimdiye kadar Çin’e hiç havale göndermemiş olan ben, bir anda Çin’e 3 milyon dolar havale gönderirsem, bu ‘şüpheli işlem’dir. Veya Almanya’dan bana bir gün içinde 4 milyon euro para geliyorsa bu, ‘şüpheli işlem’dir. Yani hayatımın olağan akışına aykırıdır.”

RÜŞVET ALMALARI YOLSUZLUK YAPMALARI ÇOK ZORLAŞACAK

Siyasî nüfûzlu kişilerin, bu işlemleri doğrudan kendileri değil de aracılar eliyle yapabileceklerini de belirten Erdoğdu, FATF’ın, gerekirse bu kişilerin yakınlarının, danışmanlarının, yardımcılarının, hatta kamuoyunda bu kişiler adına iş yaptıkları bilinen kişilerin de takip edilmeleri gerektiğini belirttiğini söyledi.

Organize bir suç işlenmesi halinde bir siyasetçinin mutlaka ya bu işin içinde ya da üstünde koruyucu konumunda olduğunu ifade eden Erdoğdu, bu yolla elde edilen paranın meşru para gibi sisteme sokulmasının engellenmesi için bu takip sisteminin kurulduğunu kaydetti.

Aykut Erdoğdu, bu takip sisteminin kurulması halinde, Türkiye’de siyasî nüfûz sahibi kişilerin rüşvet almalarının, yolsuzluk yapmalarının çok zorlaşacağını söyledi.

Programın daimî konuğu Ekonomist İbrahim Kahveci, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, Başbakanlığı döneminde “Siyasî Etik Yasası”nın çıkarılması için çok mücadele ettiğini, buna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Böyle giderse görev alacak il ve ilçe başkanı bulamazsınız” dediğini hatırlattı.

“BU YASA, BAŞBAKAN YEMİŞ BİR YASADIR”

Bunun üzerine Aykut Erdoğdu, “Bu yasa, Başbakan yemiş bir yasadır. Ahmet Bey’in, hatırlarsanız, 50 maddelik bir reform paketi vardı. Bunun birçoğunu aslında çıkarıyordu; ama ne zaman ki bu yasa gündeme geldi, Tayyip Bey, o meşhur sözü söylemişti. ‘Eğer bu yasa çıkarsa, hiçbir ilde il veya ilçe başkanı bulamazsınız’. Mefhum-ı muhalifinden bakarsanız bu, şu demekti: İl veya ilçe başkanlarımız, organize siyasî yolsuzlukların içinde’. Bu, çok ünlü bir cümle. Çok incitici bir cümle” dedi.

Bu Siyasî Etik Yasası çıkmadan Türkiye’nin temizlenmesinin mümkün olmayacağını belirten Erdoğdu, “Bakın, bu yasa çıkarsa arkasından vergi suçlarıyla ilgili, kara parayla mücadele ile ilgili diğer yasalar da çıkabilir. Bu yasa çıkmadan, diğerlerinin çıkma şansı yok” dedi.

SIEMENS VE MERCEDES’İN TÜRKİYE’DEKİ RÜŞVET ÖRNEKLERİ

Erdoğdu, Siemens yöneticisinin, “Biz, Türkiye’deki satışlarımız dolayısıyla 57 milyon euro rüşvet verdik” dediğini hatırlatarak “Ve çok hüzün verici bir ifade kullandı Siemens yöneticisi. ‘Türkiye gibi rüşvete alışık ülkelerde tekerlekleri yağlamanız gerekiyor’ dedi” şeklinde konuştu. ABD’de yapılan bir soruşturmada, Mercedes firmasının da Türkiye’de bir büyükşehir belediyesine rüşvet verdiğinin ortaya çıkması üzerine bir milyar dolar, Siemens’in de 930 milyar euro ceza ödediğini hatırlatan Erdoğdu, “Bakın, her ülke, kendi ülkesindeki rüşvetin üzerine giderken, Türkiye’de bu olaylar kapatıldı” dedi.

“NEREYE ÇOMAK SOKTUĞUMUN FARKINDAYIM”

Aykut Erdoğdu, geçmişte Hazine Müfettişi olarak görev yaptığını, Dünya Bankası, IMF ve AB’de de müfettişlik yaptığı için diğer ülkelerin sistemlerini de bildiğini belirterek, rüşvet ve yolsuzluk konusunu gündeme getirmekle nereye çomak soktuğunun, korkutucu bir alana girdiğinin farkında olduğunu ifade etti.

Bu konuda mücadele edenlerin, sadece bir veya birkaç kişiden ibaret kalması halinde, bu konuyu kendileri için hayatî bir tehlike olarak görenler tarafından itibar suikastına uğratılabileceklerini dile getirdi.

Siyasî Etik Yasası’nın çıkması için hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Erdoğdu, bütün muhalefet partisi liderlerine, “konuşun” çağrısında bulunarak, en üst düzeyde destek beklediğini söyledi.

Yolsuzluğun, bir ülkede öncelikle gelir dağılımındaki adaleti bozduğunu vurgulayan Erdoğdu, “Bugün bu ülkede çok daha iyi bir hayat yaşıyor olabilirdik. Çok büyük paraları konuşuyoruz. Eğer bu yolsuzluk sorununu 30 yıl önce çözmüş olsaydık, bugün 5 trilyon dolar yıllık gelir üreten bir ekonomimiz olurdu” dedi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 20 40
3. Leicester City 20 39
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 18 33
8. Chelsea 20 30
9. Arsenal 20 30
10. Aston Villa 18 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Wolverhampton 20 23
14. Crystal Palace 20 23
15. Burnley 19 22
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 20 18
18. Fulham 19 13
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 20 8
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
Günün Karikatürü Tümü