Alparslan Kuytul ve Furkan Vakfı 4. Duruşmada Neler Yaşandı?

Furkan Vakfı gönüllüleri 5 Eylül'de mahkemenin tutukluluk halinin devamı kararı sonrası bir basın bildirisi yayınlayarak süreci ve yaşananları değerlendirdi.

Alparslan Kuytul ve Furkan Vakfı 4. Duruşmada Neler Yaşandı?

*ALPARSLAN KUYTUL'UN 4.DURUŞMASINDA NELER YAŞANDI?*

Furkan Vakfı Kurucu Genel Başkanı Alparslan Kuytul'un "Suç Örgütü Kurmak ve Dolandırıcılık" iddiasıyla tutuklandığı mahkemenin 4. duruşması dün öğle saatlerinde Adana Merkez Adliyesinde görüldü. Vakıf Başkanı Ali Alagöz'ün tahliye edildiği, Alparslan Hoca'nın ise tutukluluğunun devamına karar verilen mahkemenin süreci şu şekilde;

*ALPARSLAN HOCA'NIN DAVASI YİNE ERTELENDİ*

Mahkemeye SEGBİS (ses ve görüntü bilişim sistemi) ile bağlanan ancak savunma vermesi hakim.heyeti tarafından engellenen Alparslan Hoca'nın savunmasını avukatları gerçekleştirdi. Alparslan Hoca'nın aleyhine karar veren mahkeme, 3 ay sonra görülmek üzere 5 Aralık gününe ertelendi. Aynı davadan tutuklu yargılanan Vakıf Başkanı Alagöz ise tahliye edildi.

*YÜZLERCE SEVENİ MAHKEME ÖNÜNDE*

Alparslan Hoca'nın gerçekleşen mahkemesi için sevenleri Adana Adliyesi'nin  bulunduğu İnönü Caddesi'nde yoğun kalabalık oluşturdu.

Geniş çaplı güvenlik önlemlerinin alındığı caddede polis, park ve alanları kullanıma kapatırken kimlik kontrolleriyle baskıları arttırarak gönüllülerin mahkemeyi adliye civarından takip etmelerini engellemek istedi.

 *MAHKEME SÜRECİ SOSYAL MEDYAYI ETKİLEDİ*

"Alparslan Hocanın Duruşması" etiketiyle sosyal medyada gündeme taşınan duruşma uzun süre dünya ve Türkiye gündeminde üst sıralarda kaldı. Tutukluluğa sosyal medya gündeminden tepki gösteren sevenler, yetkililere "zulmü bitirin" çağrısında bulundu.

*MAHKEME SONUÇLANDI, TUTUKLULUK ZULMÜ 2 YILA ULAŞACAK*

20 aydır büyük bir hukuksuzlukla cezaevinde tutulan Alparslan Hoca'nın duruşması 5 Aralık gününe ertelenme kararı alınırken aynı davadan yargılanan Vakıf Başkanı Alagöz'ün tahliye edilmesine karar verildi. 5 Aralıkta tekrar hakim karşısına çıkarılması beklenen Alparslan Hoca'nın tutululuk zulmü 2 yıla ulaşacak. 

*ALPARSLAN HOCA'NIN AVUKATINDAN KARAR SONRASI İLK!*

Bugün görülen mahkeme sonrası davaya ilişkin ilk açıklamayı gerçekleştiren Avukat Adem Tural şu ifadelerde bulundu: "20 aydır hiçbir sebep olmadan tamamen keyfi nedenlerle tutuklu bulunan Alparslan Hocanın tahliye edilmemesi onun siyaseten esir tutulduğunu tescillemiş oldu. Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz'ü tahliye ederek sanki adalet varmış gibi yapanlar bilsinler ki bu dava sus davasıdır suç davası değildir."

*HAKSIZ KARARA ESKİ BAŞKAN HASAN DEMİR'DEN TEPKİLİ AÇIKLAMA*

Alparslan Hoca ve Başkan Alagöz'ün hakkında gerçekleşen mahkemeden tahliye alan Başkan Alagöz'ün görülen davası üzerine Vakfın Eski Başkanı Hasan Demir şu ifadeleri kullandı: "Dava sürecinin başından beri toplanan tüm deliller Alparslan Hocanın suçsuz olduğunu ispat ediyor olmasına rağmen uzun tutukluluk sürecinin artık bir infaza dönüştüğüne tüm kamuoyu şahitken ne hazindir ki mahkeme sanki 20 aylık süre yetmemiş gibi yeniden tutukluluğun devamına karar vermiştir. Hukuki açıdan bakıldığında tahliye hatta beraat alması gerekirken Alparslan Hocanın tutukluluğunun devamına kararı verilmesi mahkemelerin hukuku değil gücü ve siyaseti dikkate aldıklarının göstergesidir.” denildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER