Almanya'daki Irkçı Terör Saldırısı

Almanya'nın Hanau kentinde düzenlenen ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği ırkçı saldırı destekçilerinin bulunup bulunmadığı da araştırılacak

Almanya'daki Irkçı Terör Saldırısı

Son dakika haberi: Almanya Hanau'daki ırkçı saldırının kurbanlarına ağlıyor

Almanya 'da, Hanau'daki ırkçı terör saldırısında yaşamını yitirenler için "Anma nöbeti" tutuldu.

Almanya'daki ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Töreni vatandaşlarla beraber ülkenin cumhurbaşkanı da katıldı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Hanau'daki ırkçı terör saldırısında 9 kişinin hunharca katledildiğini belirterek "Nefrete ve şiddete hep birlikte karşıyız. Sorumluluk almalı ve siyasette, medyada, toplumda dilimize hakim olmalıyız." dedi.

CUMHURBAŞKANI: ŞAŞKIN VE ÖFKELİYİZ 

Günlük programını iptal ederek eşi Elke Büdenberger ile Hanau kentindeki anma törenine katılan Steinmeier, burada yaptığı konuşmada, şaşkın ve öfkeli olduklarını söyledi.

Steinmeier, Almanya genelinde 50'den fazla kentte binlerce kişinin, Hanau'da ölenler için anma etkinliklerine katıldığını vurguladı.

"BU ACININ GİTMESİ KOLAY DEĞİL" 

Saldırıda, 9 kişinin hunharca katledildiğini anımsatan Steinmeier, "Tüm halkımız bugün üzgün. Yaşananları anlamak çok zor, acıyı derinden hissettik ve acının gitmesi kolay değil.'' ifadelerini kullandı.

Steinmeier, ırkçı terör saldırısının korkuyu yayma amacı taşıdığına dikkati çekerek, "Nefrete ve şiddete hep birlikte karşıyız. Sorumluluk almalı ve siyasette, medyada, toplumda dilimize hakim olmalıyız.'' uyarısında bulundu.

Katliamın yapıldığı iki ayrı mekana gelen Steinmeier, burada ölenler anısına çiçek bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.

Anma törenlerinde kurbanların fotoğraflarını tutan gözü yaşlı vatandaşlar ve Türk bayrakları dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 17:54

Hamza Gür

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER