Ali Babacan'dan Bomba İddia: Yeni Gelecek Hükümete Hazırlık Yapılıyor

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, uluslararası yatırımcıların ekonomik programlarını yeni gelecek hükümete göre hazırlamaya başladıklarını öne sürdü

GÜNCEL 23.05.2022, 18:26
Ali Babacan'dan Bomba İddia: Yeni Gelecek Hükümete Hazırlık Yapılıyor

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Gaziantep mitinginin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Babacan, uluslararası yatırımcıların ekonomik programlarını yeni gelecek hükümete göre hazırlamaya başladığını söyledi.

İşte Ali Babacan’a yöneltilen sorular ve cevapları...

Sizi milletvekili aday listesinde görecek miyiz?

Altılı masanın üzerinde çalıştığı en önemli hususlardan biri, geçiş sürecinin yol haritası. Geçiş sürecinin yol haritası üzerinde henüz bir mutabakat yok. Çalışma henüz bitti mutabakata ulaşmadı. Geçiş sürecinin yol haritası netleştikten sonra o dönemin nasıl bir dönem olacağını anlayacağız. Altılı masada amacımız ortak aday çıkartmak da olsa olur da bir uzlaşma olmazsa o zaman benim adaylığım milletvekili listelerinden değil Cumhurbaşkanlığı olacak. Süreç bir bitsin, partimizin yetkili kurullarını toplayarak karar veririz.

Altılı masa resmen bir ittifak değil, ittifakın içinde olmayı arzuluyor musunuz? Başka ittifak modelleri de sayılıyor bu tekliflere açık mısınız?

Açıklayıp da kendimizi bağladığımız en önemli husus, ‘Kendi listemizle seçime gireceğiz, vatandaşlar oy pusulasını açtığında DEVA partisini görecek, bizi destekleyenler damlanın altına oy atacak.’

Onun haricinde altılı masa, ittifak da başka işbirliği de oluşturabilir. Altılı masa içindeki partilerle ayrı işbirliği modelleri gelişirse onları da değerlendiririz. Biz kapıları kapatmış değiliz. Pek çok seçeneği konuşmaya, görüşmeye hazırız. Bizim arkadaşlarımızın başka partilerin listesinden seçime girmesi dedikodusunu kesmemiz gerekiyordu. Zaten hiçbir zaman öyle bir niyetimiz yok. Çok konuşulunca bunu açıklayıp bitirmek istedik. Başka alternatifler üzerine her zaman çalışılabilir.

Böyle bir seçim arifesinde Cumhurbaşkanı adayını şimdiden itiraf edersek yıpranır diyerek pamuklara sarma durumu mu söz konusu?

Kendi açımızdan kesinlikle böyle bir niyetimiz yok. Bu Cumhurbaşkanı adayı belirlenmeden önce geçiş sürecinin yol haritasında partiler mutabık kalmalı. Temel politika alanlarında da en azından ilkeler ve

Hedefler olarak bir söylem birliği üzerinde çalışmakta da büyük fayda var.

Bugün için yok ama ben çok yakında o mutabakat sağlanacağına inanıyorum.

Cumhurbaşkanı adayını belirlediğiniz anda ilk gün ilk dakika herkes ona odaklanacak. Çok soru soracaklar. Ve o soruların cevabını neye göre verecek? Ben bilmem partilere sorayım dese bir türlü, kafasına göre konuşsa başka türlü. Altılı masanın ortak Cumhurbaşkanı adayının altılı masanın ortak politikaları çerçevesinde o işe inanan, gönül veren, benimseyen bir insan olması lazım.

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi ile ilgili takvim konusunda altılı masa ne düşünüyor?

‘Bugün çok erken. Sürecin sonunda ele alalım’ dedik. Bu konuda herkes hemfikir. Bir an önce belirlememiz gerekiyor diyen yok.

CHP yöneticileri Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili Maltepe mitinginde açıklamalar yaptı. Belli ki Kılıçdaroğlu aday olarak önerilecek. Sizin usül olarak tavrınız ne olur? Partiniz sizi altılı masaya aday olarak gösterecek mi?

Altılı masaya oturan her partinin genel başkanı doğal bir Cumhurbaşkanı adayı zaten. O zaman iddiası olmayan bir parti oturmuş oluyor masaya değil mi? Ortak aday ise, altı partinin mutabakatını gerektiren bir husus. Sayın Kılıçdaroğlu da aday olmak isterim ama altı partinin de desteği olursa derim.

Siz ortak aday olmak istiyor musunuz?

O da yine altı partinin mutabakatı ile belirlenecek. Bugüne kadar partimiz içinde Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili bir değerlendirme yapmadık ve bunun erken olduğunu düşündük. Altılı masada mutabakat sağlanmazsa, partimizin teşkilatlarına genel başkandan başkasını aday olarak kabul ettirmek zor olur heralde. Bizim seçmenlerimiz de öyle. Bunlar seçime münferiten girdiğimiz senaryoda konuştuğumuz konular. Altılı masada Cumhurbaşkanlığı adaylığında nasıl bir strateji izleyelim diye daha parti içinde bile konuşmadık. Çünkü bu konular parti içinde görüşüldüğünde hiçbir zaman parti içerisinde kalmıyor. Bu konuyu hızlı bir şekilde konuşup, bağlayıp açıklamak lazım. Ortada tartışmak, isimleri dolaştırmak bana göre değil. Çünkü bu çok ciddi bir iş.

Toplumun beklentisi ortak aday belirlenmesi yönünde?

Bir başlarken niyetiniz var bir de bitirip anlaştık demeniz var. Biz parlamenter sistem üzerine de anlaşamayabilirdik. Mustafa Bey, işin büyük bir yükünü götürdü ve masada çalıştı. Anlaşma olmayabilirdi. Olmasaydı ne yapacaktık? Anlaşma için oturduk anlaştık. Ortak aday konusunda da ortak bir niyet var ama konuşacağız, edeceğiz. Ortak adayın iyi olacağını da en başından beri en çok savunanlardan biriyim. Hedef o ama hedefe ulaşamayabiliriz.

DEVA-Gelecek-Saadet kombinasyonu üzerinden, burada çok sıcak davranmadığınız Gelecek ile aranızda mesafe olmasını istediğiniz yönünde yazılar çıkıyor. Bu yazılar neden şu an çıkıyor sizce?

Her bir parti, ayrı ayrı siyasi parti. Neden tek parti değil diye değerlendirmek partilerin varlık sebebine aykırı. Şu ana kadar gelen tek teklif, geçen senenin ortalarında Sayın Davutoğlu’ndan gelen bir teklifti.

Üç parti ortak deklarasyon yaptık. Genel Merkez Başkanlık Kurulu’nda konuştuk, değerlendirdik. Bu Başkanlık Kurulu’nda 21’de 21 bu teklif kabul edilmedi. Bugün için durumun böyle olduğunu bildirdik.

Bir sene sonra tekrar gerekirse konuşuruz dedik. Altılı masayı da konuştuğumuz günlerdi. O masanın içindeki partilerden üç tanesinin ayrı bir deklarasyonu zihinleri karıştırabilir diye düşündük. Beraber

Değiliz çünkü ayrı partiyiz.

Sayın Davutoğlu ve Sayın Babacan ikisi de aynı hükümetteydi partileri

Neden birlikte değil diye düşünülüyor.

Ayrı parti de ondan. Kurucu kadromuz, il ve ilçelerde yönetim

Kurulu üyelerimiz var. Altılı masa ilerde ittifak olabilir diye masaya oturdu. Hatta çalışma konularından biri olarak, olası ittifakın ilke ve değerleri çalışılıyor. O komisyon orada altı ittifakı konuşurken neden üçlü ittifak yapmıyorsunuz sorusunu doğru da bulmuyorum. Seçim yasası dediğiniz

Yüzde 7 değil mi baraj? Yüzde 7 bir şey değil ki. Yüzde 7 için o ittifak da olabilir, bu ittifak da olabilir hiç ittifak da olmayabilir. Yeni seçim yasası ittifak motivasyonunu azaltan bir yasa oldu. Artık oylar ittifak içinde kalmıyor daha çok oy alan partiye gidiyor. İttifakın cazibesini azaltan bir şey oldu. Onun için yeni seçim yasası, bizim duruş ve stratejimizi etkileyen bir şey değil. Bizim derdimiz iki milletvekili oradan, üç milletvekili oradan değil. Bizim çok büyük bir vizyonumuz var oraya doğru yürüyor gidiyoruz. Diğeri, küçük hesaplar oluyor.

İttifak kolunda kendi logonuz mu olacak? Esas birinci tercihiniz bu mudur? Yoksa tamamen ittifakın dışına çıkarıp yüzde 7’yi zorlamak mı tercihiniz olacak?

Bizim için yüzde 7 diye bir sorun yok. CHP ve İYİ Parti şu an ittifaktalar. Sizin yüzde 7 baraj sorununuz mu var neden ittifaktasınız diye sorulmuyor bize de sorulmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Risk almayı sevmeyen bir siyasetçi olarak sizi tanıyoruz. Seçim ittifakı çıkışı çeşitli riskleri barındırıyor. Bu üçlü soruyu bir baskı olarak da algıladığınızı hissettirdiğiniz. Bu üçlü soru artık sorulmasın diye mi?

Çok soruluyor ve sorduruluyor. Organize bunu da görüyoruz. Baskıyı hiç sevmem tam tersini yaparım. İş hayatımda da öğrencilik ve siyasette de öyle oldu. Çok fazla organizasyona gerek yok. Neyse, biz açık açık konuşuruz. Biz altılı masadayız, altılı masanın ilke ve değerlerini çalışan bir grup var. Öteki partilere de ayıp olur diye düşünüyorum. Anganjman var. Altılı masanın bir ittifak senaryosu tutmazsa başka şeye dönülür. Bir ticari ortaklıkta birileri böyle yapsa asla kabul edilmez. Diyelim altı ortak bina yapacaksınız, aradan diğer ortak ‘sen gel, şöyle mi yapsak böyle mi yapsak’ öbürleri ne yaparsanız yapın der. Daha tam siyaseti öğrenememiş olabiliriz

Baskın seçim ihtimali görüyor musunuz?

Yazın ortasında yapmaz. İnsanların seçim sandığına gitmesi zor. Okullar tatil. İnsanlar tarlada, yaylada. Mecburi bir seçim olur ama iradi bir seçim olmaz. AK Partiye de yaramaz. AK Parti seçmeni açısından da ideal bir zaman değildir yaz ayları. Kampanya zor olur. Bugün güneşin altında Gaziantep’te yandık. Genel Başkanların sağlık durumu önemlidir.

45 gün içinde altılı masa seçime hazır hale gelir mi?

Erken seçim olursa Kasım’da olur diye bir varsayımımız var. 2018 seçimini unutmayalım Haziran’da yaptılar. O zaman 62 günde seçimi yaptılar. Tayyip Bey’in seçim olacak demesi, TBMM’nin onaylaması

62 günde bitti. Acele bir ortay aday çalışması oldu ama BAŞARILI olamadı, çok sıkıştı. İttifak kuruldu ama bir sayfalık metinde ancak uzlaşıldı. Cumhurbaşkanı adaylarının imzası yoktu. Cumhurbaşkanı adayları o yüzden çıkıp farklı farklı konuştular. Altılı masanın varlığı, sürekli işbirliği ve diyalog seçimi olası bir baskın seçimde hızlı mobilize edebileceğini gösteriyor bize. İlk defa altı genel başkan toplansaydı

Uzlaşma zor olabilirdi. Biz her toplantıda birbirimizi daha iyi anlıyoruz, diyalogumuz gelişiyor. Arkadaşlarımız birbirini daha iyi tanıyor. Altılı masa çalışması yokken genel başkan yardımcılarımız çok

Bilmezdi birbirini. Şimdi bakıyorum genel başkan yardımcıları arasında sosyal ilişkiler gelişiyor. Daha çok oturuyorlar, çay içiyorlar. Sosyal ilişkileri bu genel başkan yardımcıları arasında bayağı yoğunlaştırdı. İnsanlar birbirini daha iyi tanımaya başladı. Sıcak zemin, hızlı bir işbirliği mekanizması olarak daha rahat işletilebilir. Hiç olmamasından iyidir. Aceleyi de anlıyorum ama biz gerçekten gayret ediyoruz.

6’lı mutabakat içinde ortak hareket etme konusunda refleks oluştu dediniz. Ekonomi konusunda da böyle bir ihtiyaç görüyor musunuz? Böyle bir mutabakat gerekliliği görüyor musunuz?

İster ekonomi olsun, ister dış politika, eğitim, göç gibi böyle önemli konular olsun, biz bu konuların hepsinin 6 siyasi parti tarafından ortak çalışılması gereken konular olduğunu hep söylüyoruz. İlk 12 Şubat toplantımızda da söyledim, Mart sonunda benim ev sahipliği yaptığım toplantıda söyledim, Nisan ayında Demokrat Parti’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda da söyledim. Birçok alanda ortak çalışma gerekir ilkeler ve hedefler arasından bir söylem birliği gerekir diye de hep söyledim. Bu bizim parti olarak da görüşümüz. Ve bütün eylem planlarımızda, şimdiye kadar açıkladığımız her şeyi 6’lı masaya koymaya da hazır olduğumu söyledim. Diğer partiler de çalışmalarını koyarlar, o çalışmalar ortaklaştırılmaya çalışılır. Ortak payda bulunduğu anda da o ortak payda da ortak söylem olur. Mesela ekonomi diye sorduğunuz için söylüyorum; Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda farklı düşünen parti var mı, yok. O zaman bunu çıkıp açıklayalım, Merkez Bankası bağımsız olmalı diyelim mesela. En az 10 tane, 20 tane en az biz başlık buluruz. Bu 10 tane, 20 tane ana başlığı söylediğiniz zaman da işin yüzde 80-90’ını bir çerçeve içerisine koymuş olursunuz.

“Uluslararası yatırımcılar projektörleri bir sonraki hükümetin ekonomi politikasına çevirmiş durumda”

Kaldı ki son dönemlerde bizim artan bir tempoyla, zaten partimiz kuruldu kurulalı hep devam ediyor ama uluslararası yatırımcılarla çok yoğun bir görüşme trafiği var bizim. Daha son 1 ay içinde toplantı bir toplantı yaptık, 100’den fazla fon yöneticisi katıldı. Dünyanın en büyük fonları bunlar. Yani 100 taneyi toplayın, korkunç bir rakam ediyor yönettikleri para açısından. Dünyanın en büyük bankası, dünyanın en büyük fonu münferiden geldi gitti son 1 ay içerisinde. Dünyanın en büyük bankanın risk yönetiminin başındaki kişi çıktı geldi, neler neler soruyorlar, her şeyi didik didik ediyorlar. Ağırlıklı olarak soruları artık mesela geçen seneyle bu senenin farkı, yeni yönetimin ekonomi politikasını soruyorlar artık. Mevcut yönetim artık bitiyor, bunu görüyorlar. Dolayısıyla bütün yatırım planlamalarını, Türkiye’de yapılacak iş planlamalarını artık yeni kurulacak hükümetle ilgili sorular sorup, öyle belirlemeye çalışıyorlar. Ben bunu 2001’de yaşamıştım, 2002 seçimlerinde hatta. Yani o dönem üçlü koalisyon kriz derken, bizim yaptığımız temaslarda o zaman AK Parti belli ki iktidara yürüyordu. Ve bizim ekonomi politikamızı herkes çok soruyordu o zaman. Hatırlarsanız, ben o zaman ben İstanbul’da, Boston’da, Newyork’ta Londra’da roadshowlar yaptım, finans evleriyle buluştum. Dedim ki bizim partimizin resmi politikası budur, eğer seçilirsek yapacaklarımız budur. Ve onlar çok etkili oldu. Dolayısıyla bir seçildiğimiz ve işe başladığımız zamanda da böyle sıfırdan başlamadık, bayağı belli bir irtifadan hemen uygulamaya başladık hazırlıklarımızı. Şu anda aynı ortamı ben aynı ortamı seziyorum. Yani gelip gidenlerden, aynı o 2002 seçimlerine doğru giderkenki ortamı bu yatırımcılardan aynen seziyorum. Hatta ben yetişemediğim zaman bizim İbrahim Çanakçı görüşüyor. Geçen en son pazartesi, o da en büyük ikinci fonu dünyanın. Bizim tam başkanlık kurulu toplantısında, ben başkanlık yapıyorum, bari sen konuş dedim ve konuştular. Dolayısıyla artık uluslararası yatırımcılar projektörleri bir sonraki hükümetin ekonomi politikasına çevirmiş durumda. O noktada biz eğer seçimden sonra nasıl bir ekonomi politikası uygulanacağı konusunda yeterli güveni oluşturamazsaK, o zaman yazık olur.

Böyle bir şey gerekiyor diyorsunuz yani?

Bence şart ve yapmamız gerekiyor. Başka türlü güven oluşturmakta güçlük çekeriz. Ortak cumhurbaşkanı adayı da çok güçlük çeker. Herşeyi soracaklar, ne diyecek? Mesela özelleştirmeyi soracaklar değil mi ne yapacaksınız diye? Yap İşlet Devret’leri soracaklar, ne yapacaksınız diye. Şimdi ortak aday ne desin? Mesela şu anda bir ortak adayımız olsa, herkes yığılacak soracak, ne desin, diyeceği hiçbir şey yok yani. Ya bilmiyorum, sormam lazım diyecek. E ben bilmiyorum, sormam lazım, diyen bir cumhurbaşkanı adayı ile nasıl seçime gideceksiniz yani? Ben bilmem partiler bilir gibi yani… Olmaz yani. Bizim oraya kararlı, güçlü, ortak çalışılmış, her şeyi ile donanmış, brifinglerini almış, 6 partiyle düşüncesi örtüşmüş bir adayla yürüyüp devam etmemiz lazım seçime. Eğer ortak aday olacaksa, olmayacaksa zaten o zaman başka bir şey.

Kılıçdaroğlu’nun Sadat Ziyareti oldu, sizin bakışınız nedir, SADAT için? Seçimsizlik ortamı olacak yorumlarına bakışınız nedir? Sadatla birlikte seçim güvenliğine ilişkin sizde bir bilgi var mı?

SADAT açıkçası benim iyi bildiğim bir kurum değil. Yani kuruluşu zaten 2012 diye biliyorum. Türkiye içinde de olsa, dışında da olsa, mesele güvenlik olunca, kamuoyu gözü önünde yürümüyor. Böyle olunca da ister istemez soru işaretleri, şüpheler olabiliyor. Bizim elimizde böyle somut bir belge, rapor öyle bir şey yok SADAT’la ilgili.. Ama eminim ki sayın Kılıçdaroğlu bu iddialarda bulunduğuna göre herhalde bizde olmayan bilgi belge elinde olmuş olabilir.

Seçim güvenliğine gelecek olursak. Seçim güvenliği meselesi zaten 6’lı masanın ortak konusu.. Biz tamamen meşru, hukuk çerçevesinde demokratik görevlendirildiğimiz, ortak belirlediğimiz müşahit, avukat kadrolarıyla ki 200 bin sandık, 50 bin okul var oy kullanılan. 50 bin civarında avukat gerekecek mesela. 200 bin sandık en az 5’er kişiden 1 milyon görevli gerekecek. Bir parti bunu tek başına yapamıyor ama 6 parti bir araya geldiğimiz zaman daha kolaylaşıyor. En azından bölge farklılıklarını kapatarak, farklı bir kompozisyon oluşturabiliyoruz. Ben onu önemsiyorum.

Peki seçimden tamamen kaçılır mı, seçim olmaz mı? Gibi sorular açıkçası Türkiye’ye yakışmaz. Onlar üzerinden iddialar, onlar üzerinden senaryolar, hazırlıklar… Doğru bulmam. Seçim zamanı gelince yapılır. Her ne kadar kadar demokrasimiz hasta olsa da, ölmedi, nefes alıyor. Bana bunu bazen diplomatlar uluslararası çevrelerden bizimle görüşmek isteyenler de soruyor, ‘böyle bir risk görüyor musunuz?’ diye. Ben yok, diyorum. Demokrasimiz evet hasta, ama ölmedi, nefes alıp veriyor ’ diyorum. Seçim günü gelince, o seçim olur, hiç endişeniz olmasın’ diyorum.

Kılıçdaroığlu 5’li çete ifadesini kullanıyor, Siz bunu kabul ediyor musunuz? Sizin formel, informel ilişkiniz var mı?

Bu 5 firmayla herhangi bir şeyimiz yok. Yani ben 5 firmanın da sahibiyle yüzyüze görüşmem herhalde yıllardır olmamıştır. Ama eskiden bunlar hep hukukumuzun olduğu insanlar. Ben 11 yıl ekonominin başında olup da, çünkü belli başlı firmaların sahipleri ile görüşmeme diye bir şey olmuyor. Tabii ki bakanlık döneminde hep görüştük, ettik. Ama DEVA Partisi kuruldu kurulalı yüz yüze bir şey olmadı. Ama bazen bayram tebrikleşmeleri falan oluyor yani. Ama böyle oturup böyle konuşmuşluk, yüzyüze temasımız olmadı.

“Beşli çete” terimini doğru buluyor musunuz?

Daha çok taahhüt işi alan firmalara baktığımızda bu 5 firmanın adı ön planda ama sadece 5 firma değil ki. Daha bir sürü firma var yani. Rakipsiz gibi çalışan sadece 5 değil, biraz daha fazla sayı. Onlar biraz sembolleşti 5 diye diye. Ama altıncısı yedincisi sekizincisi dokuzuncusu var yani.

Cumhur ittifakının adayı kim olacak?

Cumhur ittifakının adayını sayın Bahçeli açıkladı ama sayın Erdoğan açıklamadı. Benim kendinden duyduğum ifade, sadece aday belli, dedi. Ama ‘ben adayım’ demedi henüz. Dolayısıyla bir şey diyemiyorum.

Dış politika kalemlerinden hangisini 180 derece değiştirek istersiniz?

Değişmemesi gereken çok az şey var herhalde. Ne değişmemeli. Bizim mesela Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumak çok önemli, metodu değişmeli mesela gibi..

Son günlerde Kılıçdaroğlu’nun mezhebi aidiyetine ilişkin tartışma var, Cumhurbaşkanı adayı alevi olursa Erdoğan karşısında seçilemez deniyor, sizin görüşünüz nedir?

Bu dönemde herhangi bir vatandaşımızın cumhurbaşkanı adayı olup olmamasıyla alakalı, etnik, mezhebi, dini inançla ilgili konuları gündeme getirmekten ben hicap duyarım açıkçası, kendim adıma. Bugünün Türkiye’sinde eşit vatandaşlık burada esassa, bunların tartışma konusu yapılmaması lazım. Doğru olmaz.

Muhafazakar tabanda bununla ilgili hassasiyet oluştuğu söyleniyor.

Biliyorsunuz siyasetçiler tabii ki tabanları önemser. Ama ideal hedefleri olmalı siyasetçilerin ve bu ideal hedefleri konusunda politika, söylem üretmeleri gerekir. Aksi popülizm olur. Bugün bir siyasetçi çıkıp da, vay onun kökeni şudur mezhebi şudur falan derse, bu ucuz siyaset olur. Türkiye’nin artık bu basamağı geçmiş olması lazım.

Yorumlar (0)
21
açık
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:29
Güneş 05:29
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü