AK Partili Ceylanpınar Belediyesinde Akaryakıt Vurgunu, Milyonlar....

Ceylanpınar Belediyesi'ndeki skandal İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin incelemesi sonrası ortaya çıktı. AKP'li belediye alınmayan akaryakıta milyonlar ödeyip sahte imzalarla fatura düzenlenmiş. Ak Parti'nin yönettiği Ceylanpınar Belediyesi’nin alınmamış malzemelere milyonlarca lira ödediği ortaya çıktı. Sahte imzalarla belediyeye mal alınmış gibi gösterildiği, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yardım için gönderdiği park malzemelerini dahi kendileri satın almış gibi fatura düzenlendiği ortaya çıktı. 

AK Partili Ceylanpınar Belediyesinde Akaryakıt Vurgunu, Milyonlar....
15 Ağustos 2019 Perşembe 18:36

Ceylanpınar Belediyesi'ndeki skandal İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin incelemesi sonrası ortaya çıktı. AKP'li belediye alınmayan akaryakıta milyonlar ödeyip sahte imzalarla fatura düzenlenmiş.

Ak Parti'nin yönettiği Ceylanpınar Belediyesi’nin alınmamış malzemelere milyonlarca lira ödediği ortaya çıktı. Sahte imzalarla belediyeye mal alınmış gibi gösterildiği, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yardım için gönderdiği park malzemelerini dahi kendileri satın almış gibi fatura düzenlendiği ortaya çıktı.  

MÜFETTİŞLER SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İçişleri Bakanlığı'nın 31 Mart yerel seçimlerine kadar olan 5 yıllık döneminin incelendiği 2019 tarihli raporda Ceylanpınar Belediyesi’ndeki skandal ortaya çıktı.  Müfettişler, bir önceki AKP’li yönetim dönemini kapsayan iddialar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

ALINMAYAN AKARYAKITA 5 MİLYON 967 BİN TL ÖDEMİŞLER

Sözcü'nün aktardığına göre, belediyenin yaptığı ihalede 1.5 milyon litre, 5 milyon 967 bin TL bedelli motorinin gerçekte alınmadığı rapora yansıdı. 

Yerel Biha Ajansı’na da konu olan raporda öne çıkan başlıklar şöyle:

– Bazı taşınır malzemelerin alındığı halde belediyeye hiç gelmediği, faturaların gerçeği yansıtmadığı, ödeme belgelerinde bulunan “tüm imzaların sahte olduğu” ve belediye bütçesinden 1 milyon 232 bin 983 TL fazla ve usulsüz ödemede bulunulduğu anlaşılmıştır.

– 229 bin 229 TL’lik araç lastiğin bedelinin ödendiği ancak belediyeye teslim edilmediği ortaya çıkmıştır.

– 405 bin 330 TL’lik bitki ve fidan alınımı, 76 bin 700 TL’lik Mega Oyun Grubu ile 5 adet çöp kovası gibi malzemelere toplam 634 bin 545 TL’ye alındığı gösterilmiştir, ancak gerçekte alınmadığı ve belgelerdeki imzaların sahte olduğu tespit edilmiştir. Malzemeleri Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gönderdiği anlaşılmıştır.

– 128 bin 719 TL bedelli faturada yazılı bulunan malzemelerin belediyeye hiç gelmediği, ödeme emri üzerinde düzenleyen ve harcama yetkilisi bölümündeki imzaların sahte olduğu tespit edilmiştir.

– Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce protokol ile park yapımı için Ceylanpınar Belediyesi’ne gönderilen malzemelerin kullanıldığı, hak edişlerden idare malı malzemelerin düşülmediği ve bu suretle yükleniciye toplam 1 milyon 464 bin 65 TL fazla ve usulsüz ödemede bulunulmuştur.

– Belediye akaryakıt ihtiyacı için, ihale komisyonu kararı ile 24 ay vadeli 2 milyon litre motorin alımı ve 15 ay süreli 1.5 milyon litre motorin alım ihalesi yaptığı, incelemede 5 milyon 967 bin TL bedelli akaryakıtın gerçekte alınmadığı halde alınmış gibi gösterildiği anlaşılmıştır.

31 Mart Seçimleri’nde Ceylanpınar’da yine AKP kazanmış ancak başkan değişmişti.

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.