ABD'li Büyükelçi Daha Türkiye'ye Ayak Basmadan Tehdit Etti

Başkan Donald Trump’ın ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevine aday gösterdiği David Satterfield, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımını hayata geçirmesi halinde F35

ABD'li Büyükelçi Daha Türkiye'ye Ayak Basmadan Tehdit Etti
12 Nisan 2019 Cuma 10:43

Başkan Donald Trump’ın ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevine aday gösterdiği David Satterfield, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımını hayata geçirmesi halinde F-35 programının parçası olamayacağı mesajının Türk yetkililere en yüksek düzeyde açık şekilde iletildiğini ifade etti.

Satterfield, adaylığının onay süreci kapsamında Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda ifade verdi ve senatörlerin sorularını cevapladı.

Odatv'nin haberine göre, Oturumda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alımıyla ilgili sorulara maruz kalan Satterfield, Türkiye’nin bu adımı atması halinde F-35 savaş uçakları programına katılımını tehlikeye atacağı uyarısı yaptı.

Amerika’nın Sesi’nden Begüm Dönmez Ersöz'ün haberine göre Satterfield oturumun başındaki açıklamasında, “Türkiye S-400 alarak F-35 programındaki rolünü tehlikeye attı. Başkan Yardımcısı Mike Pence, ‘Türkiye seçimini yapmalı’ demişti. Elçilik görevim onaylanırsa Türkiye’nin doğru seçimi yapması için çalışacağım” diye ifade etti.

Bin senatörün sorusunu yanıtlarken de Satterfield, “Türkiye’ye S-400 alımını hayata geçirirse F-35 programının parçası olamayacağı en yüksek düzeyde mesaj olarak açık şekilde iletildi. Bu adımın sonuçları ve son derece cazip alternatifleri (Patriot) olduğunu anlatmak için elimizdeki her imkanı kullanacağız” diye konuştu.

Satterfield, Türkiye’de NASA çalışanı Serkan Gölge dahil tutuklu bulunan ABD vatandaşlarının hepsi serbest kalana kadar çaba sarf edeceği vurgusunda bulundu.

Bir senatörün, 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili olarak, “İstanbul’daki seçim sonuçları manipüle edilirse nasıl karşılık vermeliyiz?” sorusunu yöneltmesi üzerine Satterfield, varsayımlar üzerinden yanıt veremeyeceğini ancak şu anki durum üzerinden bu soruyu yanıtlayabileceğini belirterek, “Adil ve özgür seçimler her demokrasinin önemli parçası. Türkiye bir demokrasi ve Türkiye’den de buna saygı gösterilmesini bekliyoruz” ifadelerini dile getirdi.

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.