Türkiye’deki İşsiz Sayısının İzmir Nüfusu Kadar, Geniş Tanımlı İşsiz Sayımız İse Bir Ülkenin Nüfusundan Daha Fazla

"TÜİK verilerine göre çalışma nüfusunda olan 7 yüz binden fazla vatandaş çalışma gereği duymamıştır. Bu oranın hiçbir mantıkla izah edilebilecek bir yanı yoktur."

Türkiye’deki İşsiz Sayısının İzmir Nüfusu Kadar, Geniş Tanımlı İşsiz Sayımız İse Bir Ülkenin Nüfusundan Daha Fazla

TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerine göre değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye’deki işsiz sayısının İzmir nüfusu kadar, geniş tanımlı işsiz sayısının ise Bulgaristan nüfusundan daha fazla olduğunu söyledi.

Türkiye genelinde işsiz sayısının geçen yıl kasım ayına göre 327 bin kişi artarak 4 milyon 308 bin kişi olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Yani daha açık söylememiz gerekirse neredeyse İzmir nüfusu kadar işsizimiz olmuş durumda. Dar tanımlı işsiz sayısına iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar, iş bulma ümidi olmayanlar, zamana bağlı eksik istihdam edilenler, mevsimlik çalışanlar ve diğer sebepleri de dahil ettiğimizde bu oran 7,7 milyon civarına denk gelmektedir. Bu durumda geniş tanımlı işsiz sayımız komşumuz Bulgaristan’ın nüfusundan daha büyüktür” diye konuştu.

7 YÜZ BİN KİŞİ ‘ÇALIŞMA GEREĞİ’ DUYMAMIŞ!

TÜİK’in hazırladığı verilerde büyük çelişkiler olduğunu belirten Ağbaba, “TÜİK verilerine göre çalışabilecek çağda nüfus artışı bir yılda 944 bin kişi artarken, iş gücüne katılanların sayısı ise bu bir yılda sadece 182 bin kişi. Yani, TÜİK verilerine göre çalışma nüfusunda olan 7 yüz binden fazla vatandaş çalışma gereği duymamıştır. Bu oranın hiçbir mantıkla izah edilebilecek bir yanı yoktur. Çünkü ülkede bir hanenin tek bir maaşla geçinebilmesi imkansızken, açlık ve yoksulluk sınırı her geçen ay artarken insanların geçinebilmesi için iş aramayı bırakması sizce mantıklı mıdır? TÜİK’in yayımladığı veriler ciddi şüphe barındırmaktadır. Özellikle TÜİK’in hem enflasyon verileri hem de işsizlik verileri ciddi manada tezatlıklar içermektedir. TÜİK Berat Albayrağ’a bağlı bir kurum gibi çalışmakta, gerçekleri çarpıtmakta ve suç işlemektedir” dedi.

Bakan Albayrak’ın işsizliğin ve enflasyonun ülke gündeminde kalıcı olarak çıkarılacağı konusundaki açıklamalarına atıfta bulunan Ağbaba, “Lakin yapılan açıklamalar yaşanılan acıları gizlemeye yetmiyor. Aksine her gün yeni acılar ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor. İşsizlik ve hayat pahalılığı artık sosyal bir sorun haline dönüşmüş iken bu işin sorumluluğunu üstlenen bir tane iktidar yetkilisi ortada yok. Bu vurdumduymaz ve pişkince tavrın neticesinde ise insanlarımız her gün birer ikişer canlarına kıyıyor” dedi.

‘EN AZ 20 KİŞİ GEÇİM SIKINTISINDAN İNTİHAR ETTİ’

Son olarak Hatay’da Adem Yarıcı isimli yurttaşın işsiz ve çocuklarının aç olduğu için kendisini ateşe verdiğini anımsatan Ağbaba, “Yurttaşlarımız sadece işsiz oldukları için yaşamlarına kast etmiyor, çalışan yurttaşlarımızda geçinemedikleri için canlarına kıyıyor. Geçtiğimiz 2019 yılında 20’den fazla yurttaş hem geçim sıkıntısı hem de işsizlik nedeni ile hayatlarına son verdi. Bu durumun sorumlusu kim?” diye seslendi.

Kaynak: Milli Gazete

Ahmet Kacir

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER