Risk Büyüyor... Moody’s, Türkiye Öngörüsünü Yüzde 3 Büyümeden Yüzde 1.4 Küçülmeye Çevirdi

Moody’s, Türkiye için büyüme tahminini korona virüsü salgını nedeniyle yüzde 3 büyümeden yüzde 1.4 küçülmeye çevirdi.

Risk Büyüyor...  Moody’s, Türkiye Öngörüsünü Yüzde 3 Büyümeden Yüzde 1.4 Küçülmeye Çevirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisine yönelik bu yıl için büyüme tahminini korona virüsü salgını nedeniyle yüzde 3 büyümeden yüzde 1.4 küçülmeye çevirdi.

Bir sonraki yıl ekonomideki toparlanmanın güçlü olmayacağı uyarısında bulunan Moody’s, dünyanın 20 büyük ekonomisi (G20) hakkındaki araştırma notunda Türkiye’nin 2021 yılında da ancak yüzde 0.8 büyüyeceğini öngördü.

Notta yer alan ifadelerde; “Gelişmekte olan G20 ülkeleri arasında Türkiye ekonomisinin en ciddi etkilenen ülke olacağını tahmin ediyoruz. İkinci ve üçüncü çeyrekte toplam daralmanın milli gelirin yüzde 7’si kadar olacağını öngörüyoruz.

Meydana gelen şok Türkiye’de turizm ile bağlantılı sektörlere büyük ihtimalle yaz boyunca önemli zarar verecek.” denildi.

Moody’s, Çin dışındaki gelişmekte olan ülkelerin ‘corona‘ krizinden sonra gelişmiş ekonomilere kıyasla daha zayıf bir toparlanma sergileyeceği tespitinde bulunularak, “Yabancı yatırımcılara görece daha açık sermaye piyasalarına sahip ülkeler, ekonomik büyüme görünümünün bozulmasıyla birlikte finans piyasalarındaki riskten kaçış dalgalarına karşı daha kırılgan olacaklar” ifadesini kullandı.

Kaynak: ParaAnaliz

Ahmet Kacir

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER