''Hayvancılıkta Hâlâ Dışa Bağımlılık Devam Ediyorsa.....''

Eroğlu, “2019 yılının Türkiye hayvancılığı için dönüm noktası olması lazım. Mevcut ithalat ve mevcut uygulamalarla devam edilecek ya da 2019 yılında köklü bir çözüm ortaya konulacak. Aksi takdirde bu dışa bağımlılık devam edecek gibi görünüyor

''Hayvancılıkta Hâlâ Dışa Bağımlılık Devam Ediyorsa.....''

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, iftar programında medya mensuplarıyla bir araya geldi.

 İftarın ardından konuşan Eroğlu, ülkenin tarım ve hayvancılık sorunları başta olmak üzere hayvan ithalatına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Ülkenin hayvancılıkta geldiği noktayı eleştiren Eroğlu, ülkenin hayvan ithalatına devam etmesine tepki gösterdi. Eroğlu, “2019 yılının Türkiye hayvancılığı için dönüm noktası olması lazım. Mevcut ithalat ve mevcut uygulamalarla devam edilecek ya da 2019 yılında köklü bir çözüm ortaya konulacak. Aksi takdirde bu dışa bağımlılık devam edecek gibi görünüyor. 2019’un ilk 4 ayında hâlâ önemli miktarda gerek ette gerekse hayvanda ithalat devam etmektedir. Hâlâ dışa bağımlılık devam ediyorsa bu olguyu oluşturan sebeplerin üzerinde yoğunlaşmamız ve o sebepleri ortadan kaldırmamız gerekiyor” diye ifade etti.

DESTEKLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Hayvancılıkta gelinen noktanın verilen desteklerden, kamu bürokrasisinden ve kamudaki yapılanmadan kaynaklandığını dile getiren Eroğlu, tarımda desteklerin etki analizlerinin yapılmadığını kaydetti. Tarıma verilen destek miktarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Eroğlu, “Özellikle tarım desteklerinde verilen destek miktarının maalesef ülkemiz hayvancılığının düze çıkması için ve problemlerinin ortadan kaldırılması için yeterli düzeyde olmadığını görüyoruz. Tarım kanununa göre gayrı safi yurtiçi hasılanın yüzde birinden aşağı olamaz. Tarım destekleri maalesef bugün hâlâ yüzde 0,5 noktalarına bile gelememiştir. 2018 gayrisafi yurt içi hasılası 3,7 trilyon TL ve verilmesi gereken destek miktarı 37 milyar TL olması gerekir” ifadelerine yer verdi.

Ahmet Kacir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER