Enflasyonu En Fazla Etkileyen Gıdanın Enflasyon Sepetindeki Etkisini Azaltma Hilesi...

Enflasyonu en fazla etkileyen ve halkın en büyük gider kalemi olan gıdanın enflasyon sepetindeki etkisi azaltıldı.

Enflasyonu En Fazla Etkileyen Gıdanın Enflasyon Sepetindeki Etkisini Azaltma Hilesi...

Son 15 yılın en yüksek enflasyonu çıkınca geçtiğimiz yıl “güncellenen” enflasyon sepeti, dün açıklanan ve 12,15 seviyelerine kadar yükselen enflasyon rakamlarının ardından bir kez daha “güncellendi”. Dün yapılan güncelleme ile vatandaşın asli giderleri olan; gıda, kira, doğalgaz, elektrik, su, akaryakıt, köprü-otoyol geçişleri, giyim, mobilya gibi kalemlerin enflasyona etkisi azaltıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak’ta aylık bazda yüzde 1,35, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1,84 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 12,15, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 8,84 oldu.

Ocak ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 14,52, yurt içi üretici fiyatları yüzde 15,71 arttı.

Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistlerin Ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,14 olmuştu. Ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 9,91 olarak belirlenmişti.

GIDADAKİ ARTIŞ YÜZDE 4,65

Ana harcama grupları itibarıyla Ocak’ta aylık bazda en yüksek artış, yüzde 4,88 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 4,65 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 3,96 ile sağlık grubunda görülürken; en fazla düşüş gösteren grup yüzde 6,65 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 1,44 ile ev eşyası, yüzde 0,25 ile haberleşme oldu.

TÜFE’de yıllık bazda en yüksek artış yüzde 42,21 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda görüldü. Bunu yüzde 15,11 ile eğitim, yüzde 15,01 ile çeşitli mal ve hizmetler izledi. Bu dönemde ev eşyasında yüzde 7,51, giyim ve ayakkabıda yüzde 6, eğlence ve kültürde yüzde 5,66 artış gerçekleşti.

“SEPETTE” GIDA, KONUT VE ULAŞIMIN PAYI AZALDI

TÜİK, enflasyon sepetini bir kez daha güncelledi. 2020 yılı için enflasyon sepetine bu yıl davlumbaz ve çocuk taytı girerken, aspiratör ve fotoğraf makinesi sepetten çıkarıldı. Güncellemede dikkat çeken nokta gıda, ulaştırma, konut, ev eşyası, giyim ve ayakkabı vatandaşı doğrudan etkileyen ana harcama grupların ağırlıklarının düşürülmesi oldu. Buna göre gıda ve alkolsüz içeceklerin payı yüzde 23,29’dan yüzde 22,77’ye inerken; otomobil, benzin, motorin, köprü, otoyol ücretleri gibi kalemleri barındıran ulaştırma grubunun ağırlığı yüzde 16,78’den yüzde 15.62’ye çekildi. Elektrik, su, doğalgaz ve kira gibi temel barınma ihtiyaçlarının bulunduğu konut grubunun ağırlığı yüzde 15,16’dan yüzde 14,34’e düşürüldü.

Kaynak: Milli Gazete

Ahmet Kacir

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER