Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) yaptığı uyarıların ardından birçok şehirde kuvvetli rüzgar yaşamı olumsuz etkiledi. Kuvvetli rüzgar nedeniyle ağaçlar devrilip iş yeri camları kırılırken, çok sayıda kişi de yaralandı.

Konya’da şiddetli rüzgarın etkisiyle bazı ağaçlar devrildi, park halindeki araçlar zarar gördü. Kentte şiddetli rüzgar nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı, kampüs tramvay hattının Aladdin Durağı bölgesinde hat üzerine ağaç devrildi, bazı araçlar zarar gördü, tramvay seferleri geçici süreliğine askıya alındı. 

Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi'ndeki bir tarım alanında ise fırtına nedeniyle kıvılcım çıkaran elektrik telleri yangına sebep oldu. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. 

Konya'nın Hüyük ilçesinde de aniden başlayan şiddetli fırtına ve yağmur hasara yol açtı. İlçe merkezi ve mahallelerinde etkili olan fırtına ağaçları kökünden söktü, iş yerlerinin önündeki gölgeliklere zarar verdi. Çilek bahçelerindeki kulübeler de şiddetli rüzgarın etkisiyle yerlerinden uçtu. Kadınhanı ilçesinde elektrik tellerinin kopması nedeniyle ilçenin yarısına enerji verilemiyor. MEDAŞ ekipleri kopan elektrik telleri için acil çalışma başlattı. 

Öte yandan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay sosyal medya hesabından, “Şehrimizde meydana gelen kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeniyle yarım saatte 250 acil çağrı aldık ve 138’ine aynı zamanda müdahale ettik. İlçe belediyelerimizle birlikte 89 araç ve 356 personelimizle acil müdahale çalışmalarımız sürüyor. Lütfen AKOM KONYA bildirimlerini takip edelim.” notunu paylaştı.

ANKARA

Başkentte şiddetli rüzgar, bir apartmanın önünde bulunan çınar ağacının devrilmesine neden oldu. Çankaya ilçesi Cinnah Caddesi'nde 41 numaralı apartmanın önündeki, içi çürüdüğü belirtilen çınar ağacı şiddetli rüzgarın etkisiyle devrildi. Ağacın devrilmesi sonucu apartmanda ve çevrede herhangi bir hasar meydana gelmedi.

KARABÜK

Karabük'te kuvvetli rüzgar, yaşamı olumsuz etkiledi. Şiddetli rüzgar nedeniyle Kemal Güneş Caddesi'nde bir binadaki tabela uçtu. Caddede yayalar yürümekte zorluk çekerken bazı iş yerlerinin önündeki malzemeler de rüzgarın etkisiyle etrafa savruldu. Kent merkezindeki bazı ağaçlar ve elektrik direkleri devrildi. 

100. Yıl Mahallesi 1009 nolu caddede de kuvvetli fırtına 6 katlı apartmanın çatısındaki kalkan duvarı yıktı. Yıkılan duvar çevredeki bir apartmanın 3 dairesine zarar verdi. Balkonlar ile pencerelerin hasar gördüğü binada polis ve AFAD ekipleri şerit çekerek güvenlik önlemi aldı. 

Safranbolu ilçesine bağlı Düzce köyü camisinin minaresi ise şiddetli rüzgar nedeniyle yıkıldı. İsmetpaşa Mahallesi'nde de kopan elektrik tellerinden çıkan kıvılcımlar nedeniyle meydana gelen yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Eskipazar ilçesinde ise yıldırım düşen 5 yerde çıkan orman yangını, ekiplerce söndürüldü.

YOZGAT

Yozgat’ta şiddetli rüzgar ve sağanak nedeniyle bazı binaların çatıları uçtu, su baskınları yaşandı. Kent merkezi ve köylerde akşam saatlerinde çıkan şiddetli rüzgar, 8 binanın çatısını uçurdu, ağaçları devirdi. Çatıdan kopan kalaslar bazı araçlara hasar verdi. 

Rüzgarın ardından başlayan sağanak ise yollarda su birikintileri oluşturdu. Sürücüler su birikintisi olan yollarda ilerlemekte güçlük çekti, bir binanın bodrum katını su bastı. Belediye itfaiye ekipleri, çatılardan yollara düşen kalas parçalarını temizledi, AFAD ekipleri hasar tespit çalışması başlattı.

NEVŞEHİR

Nevşehir'de etkili olan kuvvetli rüzgarda bir binanın çatısı uçtu, ağaç dalları kırıldı. Kentte akşam saatlerinde başlayan yağmur yerini fırtınaya bıraktı. Yükseklerde etkisini artıran rüzgar nedeniyle Esentepe Mahallesi Güzelbahçe Sokak'ta 4 katlı bir binanın çatısı uçtu. 

Çatıdan kopan parçaların çevreye savrulmasıyla park halindeki bazı araçlarda küçük çaplı hasar oluştu. Azimli Sokak'ta da rüzgarın kuvvetiyle bazı ağaçların dalları kırıldı. Fırtına sebebiyle bazı semtlerde de elektrik kesintisi yaşandı.

Prof. Dr. Uğur Emek Hesapladı: Elektrik Zammı Enflasyonu Zıplatacak Prof. Dr. Uğur Emek Hesapladı: Elektrik Zammı Enflasyonu Zıplatacak

ÇORUM

Çorum'da şiddetli rüzgar ve sağanak nedeniyle 3 ağaç devrildi, 1 binanın çatısı uçtu. Kent merkezi ve bazı ilçelerde akşam saatlerinde çıkan şiddetli rüzgar hayatı olumsuz etkiledi. Sağanakla etkili olan rüzgar sebebiyle 3 ağaç devrildi, 1 binanın da çatısı uçtu. 

Aniden bastıran yağış, yayalar ve sürücülere zor anlar yaşattı. Çorum Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, şiddetli rüzgar ve sağanak nedeniyle su baskını, ağaç devrilmesi ve çatı uçmasına ilişkin gelen 45 ihbara müdahale edildiği bildirildi.

KAYSERİ

Kayseri'de, akşam saatlerinde başlayan şiddetli rüzgar nedeniyle, kentin çeşitli noktalarında ağaçlar devrildi ve birçok binanın çatısı uçtu. Kentte akşam saatlerinde şiddetli rüzgar etkili oldu. Rüzgar nedeniyle bir çok noktada ağaçlar devrildi. Devrilen bazı ağaçlar park halindeki araçların üzerine düştü. 

Şiddetli rüzgar, bazı binaların ve müstakil evlerin çatılarını da uçurdu. Rüzgarın ardından başlayan sağanak nedeniyle yollarda su birikintileri meydana geldi. Kentte zarar gören ev ve araçlar için yetkililerin çalışması sürüyor.

Kayseri'de akşam saatlerinde başlayan şiddetli rüzgar nedeniyle Yeşilhisar ilçesinde 5 katlı bir binanın çatısı uçtu. Çatıdan kopan parçalar, o sırada cam balkonlu bir eve isabet etti. Kopan parçaların çarpması sonucu kırılan cam parçaları, balkonda oturan S.A. isimli kadına isabet etti. Yaralanan kadın, eşi tarafından Yeşilhisar Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Yaralı kadının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. 

Öte yandan ilçeye bağlı Çadırkaya Mahallesi'nde bir caminin çatısı uçtu, telefon direkleri ve ağaçlar yerinden söküldü. Yetkililerin kent genelinde zarar gören bölgelerde çalışmalarının sürdüğü bildirildi. 

TOKAT

Tokat'ta bir marketin camları kuvvetli rüzgar nedeniyle kırıldı, parçaların isabet ettiği 5 kişi yaralandı. Kentte akşam saatlerinde etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle çok sayıda ağaç devrildi, çatılardan kiremitler uçtu. Mahmutpaşa Mahallesi'nde bir zincir marketin camları da kuvvetli rüzgar nedeniyle patladı. Bu sırada içeride alışveriş yapan 3 kişi ile 2 çalışan, cam parçalarının isabet etmesi sonucu yaralandı. 

Bir apartmanın çatısından uçan kiremit de bir kişinin koluna çarparak yaralanmasına neden oldu. Yaralılar, ambulanslarla Tokat Devlet Hastanesine kaldırıldı. Turhal ilçesinde de üzerine ağaç devrilen kişi, Turhal Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Kaynak: A A - DHA - Sözcü

Editör: Ahmet Kacır